Middlesbrough është i lumtur të konfirmojë se lojtari argjentinas olimpik Martin Payero (1998) ka përfunduar lëvizjen e tij nga skuadra argjentinase Banfield për 6 milionë stërlina (6.75 milionë euro).

Futbollisti i talentuar mbërriti në Teesside dhe formalitetet u përfunduan të enjten në mëngjes kur ai nënshkroi një kontratë trevjeçare deri në 30 Qershor 2024 me klubin nga Championship.

Mesfushori qendror, i cili po tërhiqte interes nga një mori klubesh në kontinent, arrin në Boro i freskët nga Lojërat Olimpike të Tokios, ku ai u paraqit në tre ndeshjet e grupeve të vendit të tij.

Trajneri i Boros ishte i lumtur të mirëpresë nënshkrimin e tij të gjashtë veror dhe ai tha:

“Martin do të jetë një shtesë e shkëlqyer për skuadrën. Unë mendoj se ai do të jetë një nënshkrim emocionues, ne jemi të kënaqur të bëjmë gjithçka dhe mezi presim të punojmë me të.Unë e di që Martin mezi e pret atë dhe ai mezi pret të luajë para tifozëve tanë.”

Lojtari ka bërë 60 paraqitje me klubet në Argjentinë, për Banfield dhe Talleres, dhe ai gjithashtu luajti edhe me skuadrën kombëtare.