AC Milan ka njoftuar se ka regjistruar futbollistin Divock Origi (1995).

Sulmuesi belg ka ardhur si transferim i lirë pasi i mbaroi kontrata me Liverpoolin dhe ka nënshkruar kontratë me klubin kuqezi deri më 30 qershor 2026.

Origi, i lindur në Ostend (Belgjikë) më 18 Prill 1995, u rrit në Sektorët e të Rinjve të Genk dhe Lille, duke debutuar në ekipin e parë me klubin francez në vitin 2013. Pas 89 ndeshjeve dhe 16 golave ​​për Lille, ai u transferua te Liverpool dhe në dy sezonet e para me Reds ai shënoi 21 gola në 77 paraqitje, përpara se të kalonte në huazim te Wolfsburg me të cilin shënoi 7 gola në 36 ndeshje.  Në vitin 2018 ai u rikthye në Liverpool me të cilin shënoi 98 paraqitje të tjera dhe 20 gola, duke fituar 1 Premier League, 1 FA Cup, 1 Kupën e Ligës, 1 Champions League, 1 Superkupë Evropiane dhe 1 Kupën e Botës për Klube.

Origi bëri debutimin e tij në ekipin kombëtar të Belgjikës në vitin 2014 dhe krenohet me 32 paraqitje dhe 3 gola për Belgjikën, prej të cilëve u bë golashënuesi më i ri në një Botëror në edicionin 2014.

“Me të mbërritur këtu u ndjeva menjëherë si në shtëpinë time.  Erdha në një klub me një histori të madhe, dua të filloj të kuptoj kulturën, njerëzit dhe si janë gjërat këtu.  Gjithçka ka qenë e mrekullueshme deri më tani.  Pashë entuziazmin që ishte në qytet, ndjehej adrenalina e garës për titull që zgjati deri në ditën e fundit.  Kemi parë pasionin e qytetit, por edhe cilësinë e këtij ekipi.  Jam përgatitur fizikisht dhe mendërisht për të qenë këtu, për të dhënë më të mirën time dhe për të shtuar veten në themelet e Milanit.  Të kesh mundësinë për të ndërtuar diçka së bashku është fantastike. Mendoj se mund të jap shumë: pasion, lumturi, përvojë dhe shpresoj edhe gola dhe asiste. Dua të punoj me shokët e mi të skuadrës, të krijoj atë atmosferë brenda grupit, atë marrëdhënie që më pas të çon drejt fitores. Ekipet si Milani duan gjithmonë të qëndrojnë në krye. Më pëlqejnë këto sfida: Jam i emocionuar. Të kesh shansin për të fituar është gjëja më e rëndësishme.

Në moshën 27 vjeçare ndjen se trupi yt vazhdon të përmirësohet dhe kjo është fantastike për mua. Këtu njerëzit jetojnë për futbollin, e duan atë. Të gjithë e dinë historinë e Milanit: 19 kampionate, 7 kupa kampionësh, një histori e pabesueshme, e pamasë. Nëse kthehemi pas në kohë, ka kaq shumë lojtarë që mund t’i përmend, kështu që të jem këtu dhe të jem pjesë e këtij klubi dhe kjo histori më bën krenar. Kam parë video të van Basten në YouTube, golat e tij, vitet e tij në Milan. Edhe pse karriera e tij nuk ishte e gjatë, ndikimi që pati ai si dhe sulmues të tjerë si Shevchenko apo Inzaghi apo George Weah ishte i jashtëzakonshëm. Ata bënë historinë e klubit dhe as që po e përmend as gjysmën. Gjithmonë mund të mësosh nga dikush dhe mua më pëlqen të vëzhgoj dhe kuptoj. Tani jam këtu për të sjellë përvojën time, shpresoj të ndihmoj skuadrën të rritet dhe të fitojë.

Herën e parë që fola me Frederic Massaran dhe Paolo Maldinin ishte mirë të kuptoja vizionin e tyre për gjërat, të shihja se si klubi po evoluon. Të isha në gjendje ta përjetoja atë atmosferë dhe San Siro ishte i veçantë për mua. Përshtypja e parë e stadiumit ishte historia që përcjell dhe sa legjendare ishte të luash atje. Ne kishim një stadium po aq të veçantë në Liverpool. Në San Siro të gjithë lojtarët janë në admirim. Unë isha në gjendje të shoh se si luan skuadra, si e stërvit trajneri, të ndjej ngrohtësinë e tifozëve dhe të perceptoj historinë e Milanit. Të gjithë këta elementë më kanë sjellë këtu.

Kam biseduar me Alexis Saelemaekers, i kisha bërë disa pyetje për klubin. Ai më foli qartë shumë mirë me mua, ai e do Milanin dhe kjo duket.

Për mua ishte thelbësore të flisja me drejtuesit, me trajnerin, për të kuptuar menjëherë se çfarë është Milani. Më pëlqen që tifozët kujdesen kaq shumë për klubin, më bëri gjithashtu përshtypje. si loja, shume energjike dhe ofenduese, me shume cilesi. Ne moshen 15 vjec u transferova ne France nga Belgjika dhe nuk e flisja gjuhen, duhej te pershtatesha. Ketu do te jete njesoj, me pelqen ideja e duke qenë në gjendje të flas më shumë gjuhë, të përjetoj kultura të ndryshme dhe më pëlqen të udhëtoj. Do të përpiqem të shfrytëzoj sa më shumë kohën time këtu, të njoh futbollin dhe kulturën italiane. E gjithë kjo do të më bëjë gjithashtu të rritem si burrë .

Dua të përmirësoj veten çdo ditë dhe të dëshmoj vlerën time duke filluar nga stërvitjet për të arritur në ndeshjet me Milanin dhe kombëtaren belge. Tani jam i fokusuar që të përgatitem në mënyrën më të mirë të mundshme, t’i bashkohem skuadrës dhe të kontribuoj si Njihu me shokët e mi dhe integrohu sa më shpejt të jetë e mundur, jam i fokusuar te Milani.” , – deklaroi Origi në intervistën e tij të parë si kuqezi.