Karriera e Brahim Diaz do të vazhdojë te Milani. Në fund të një negocimi gjatë disa javëve me Real Madrid, klubi Rossoneri me një njoftim për shtyp të botuar në faqen e tij të internetit ka zyrtarizuar qëndrimin e mesfushorit spanjoll sulmues.

AC Milan është i kënaqur të njoftojë se ka fituar, mbi një bazë të përkohshme dy-vjeçare, shfaqjet sportive të Brahim Abdelkader Díaz (1999) nga Real Madrid CF. Lojtari bashkohet me klubin e AC Milan deri më 30 qershor 2023. Brahim, pasi kishte bërë 39 paraqitjet dhe 7 gola me Milanin sezonin e kaluar, do të vazhdojë të veshë fanellën e Rossonerëve dhe do të mbajnë numrin 10 “, thuhet në shënimin e AC Milanit.

Stefano Pioli do të jetë në gjendje të llogarisë në mesfushorin spanjoll sulmues, një protagonist i shkëlqyeshëm sidomos në finalen e sezonit të kaluar. Brahim Diaz kthehet në Milano me një hua të kushtueshme dy-vjeçare (3 milion euro, 1.5 në sezon) me të drejtën e shlyerjes të vendosur në 22 milion euro dhe kundër shlyerjes në favor të Real Madrid tashmë të vendosur në shifrën e 27 milion euro.

Krahasuar me sezonin e kaluar kur ai kishte numrin 21 mbi supe, Brahim Diaz do të veshë fanellën me numrin 10.