AC Milan ka kënaqësinë të njoftojë se ka fituar në mënyrë të përkohshme falas me të drejtën e opsionit për blerjen përfundimtare për 20 milionë euro, paraqitjet sportive të futbollistit Sergiño Gianni Dest (2000) nga Barcelona FC.

Mbrojtësi i djathtë do të veshë fanellën me numrin 21 për ekipin kuqezi.

Dest, i lindur në Almere (Hollandë) më 3 nëntor 2000, u rrit në Sektorin e të rinjve të Ajax-it me të cilin bëri debutimin e tij në Ekipin e Parë në 2019, duke bërë 38 paraqitje dhe 2 gola dhe duke fituar 1 Superkupë Hollandeze.

Në vitin 2020 kaloi te Barcelona, ​​me të cilën shënoi gjithsej 72 paraqitje dhe 2 gola, duke fituar 1 Kupën e Spanjës.

Mbrojtësi i djathtë ka zgjedhur të luajë për përfaqësuesen amerikane, ai krenohet me 17 paraqitje dhe 3 gola për SHBA-në, duke fituar Ligën e Kombeve Concacaf 2019/20.