Futbollist nga Bosnja dhe Hercegovina, Miralem Pjanic (1990) ka nënshkruar zyrtarisht një kontratë me ekipin e Sharjah FC nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA).

Mesfushori Pjanic pranoi ofertën nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe nënshkroi një kontratë dyvjeçare me vlerë rreth 3 milionë euro në sezon, me mundësi vazhdimi të bashkëpunimit edhe për një vit shtesë.

Futbollisti boshnjak hoqi dorë nga të ardhurat e mbetura nga kontrata që e lidhte me Barcelonën deri në vitin 2024 dhe në këmbim katalanasit e lanë të shkojë falas në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sharjah FC është klubi më i suksesshëm nga Emiratet e Bashkuara Arabe me gjashtë tituj, tetë Kupa dhe dy Superkupa. Skuadra e tyre aktuale përbëhet kryesisht nga lojtarë vendas dhe disa brazilianë, dhe ndër të huajt më i famshmi është ish-lojtari i kombëtares spanjolle dhe gjithashtu ish-lojtari i Barcelonës, Paco Alcacer.

Pjanic e filloi karrierën e tij me Metz-in, më pas luajti në Lyon dhe pas tre vitesh në Francë në vitin 2011 u transferua te Roma. Ai qëndroi me Romën për pesë sezone, dhe në verën e vitit 2016 nënshkroi për Juventusin.

Në fund të verës së vitit 2020, ai u transferua te Barcelona dhe që atëherë filloi rënia e tij e madhe. Ai nuk pati një shans të vërtetë në Camp Nou, dhe një vit më vonë ai u “huazua” te Besiktas. Mirëpo, as atje nuk shkëlqeu, pas së cilës në fillim të këtij sezoni u rikthye te Barcelona.

Edhe pse trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, gjatë periudhës përgatitore tha se Pjanic e bindi për cilësitë e tij dhe se do të mbetej në skuadër, ishte e qartë që në fillim se ai ishte më i madh në numër.