Monaco ka konfirmuar ardhjen e mesfushorit brazilian Jean Lucas (1998) nga skuadra e Ligue 1, Lyon.

23-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare në Stade Louis II dhe raportohet se i ka kushtuar AS Monacos rreth 12 milionë euro.

Jean Lucas kaloi dy sezone me Lyon, por bëri vetëm 25 paraqitje për Les Gones në të gjitha garat dhe u huazua në Brest për gjysmën e dytë të sezonit të kaluar.

Ai ka 67 ndeshje të kategorisë më të lartë në Brazil dhe Francë, pasi gjithashtu ka luajtur më parë për Flamengo dhe Santos, duke shënuar 3 gola dhe duke asistuar 5 të tjerë në ato ndeshje.

Monaco njoftoi nënshkrimin në faqen e tyre zyrtare të hënën dhe Jean Lucas tha:

Unë jam krenar që i bashkohem AS Monaco, një nga klubet më të mëdhenj në Ligue 1. Klubi pati një sezon të mrekullueshëm dhe do të luftojë për një vend në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Jam i lumtur që kam mundësinë të kontribuoj në këtë lloj rritjeje.

Monako fillon sezonin e tyre 2021-22 të martën me ndeshjen e parë të raundit të tretë kualifikues të Ligës së Kampionëve kundër Sparta Pragës.