AS Monaco ka kënaqësinë të njoftojë ardhjen e Thilo Kehrer. Mbrojtësi 27-vjeçar gjerman është në huazim nga West Ham United deri në fund të sezonit për 0.5 milionë euro, me një opsion blerjeje në fund të sezonit për 9.5 milionë euro të tjera.

Pas eksperiencave në Bundesligë dhe Premier League, ndërkombëtari gjerman Thilo Kehrer, 27 paraqitje, po përgatitet, me AS Monaco, të bëjë rikthimin e tij në Ligue 1 Uber Eats, një kampionat që ai e di mirë pasi ka luajtur atje katër sezone me Paris Saint-Germain. (2018-2022).

Debutimi në FC Schalke 04

Me origjinë nga Tübingen, afër Shtutgartit, studioi në Gjermani. I stërvitur në FC Schalke 04, së cilës iu bashkua në vitin 2012, ai luajti më shumë se njëqind ndeshje me ekipet e të rinjve dhe fitoi, si kapiten, titullin e kampionit gjerman U19 në vitin 2015. Debutimi i tij profesional erdhi pak më vonë, gjatë një ndeshjeje të luajtur në Bundesligë. më 6 shkurt 2016 kundër Wolfsburg (fitore 3-0).

Një lojtar i gjithanshëm, i aftë për të luajtur në të gjitha pozicionet e mbrojtjes, Thilo Kehrer po bëhet një element thelbësor i skuadrës së Schalke. I vendosur në një mbrojtje me tre drejtime gjatë sezonit 2017-2018, ai kontribuoi plotësisht, së bashku me Breel Embolo, në vendin e dytë të klubit të marrë këtë sezon në Bundesligë.

Përvoja e parë në Ligue 1

Falë paraqitjeve të tij të mira nëpër Rhine, Thilo Kehrer tërhoqi vëmendjen e Paris Saint-Germain, i cili e rekrutoi atë në vitin 2018. I rehatshëm në një sistem me dy ose tre qendërmbrojtës, ai fitoi shpejt kohën e lojës nën urdhrat e Thomas Tuchel.

Me Parisin, mbrojtësi 1m86 zbulon Champions League. Ai bëri debutimin e tij në kompeticionin prestigjioz në vitin 2018, në një ndeshje kundër Yllit të Kuq të Beogradit, të fituar 6-1.

Finalisti i Champions League 2020

Në total, ai mori pjesë në rreth njëzet ndeshje evropiane, duke përfshirë paraqitjet kundër klubeve të njohura si Liverpool, Manchester United, Borussia Dortmund dhe Manchester City, duke kulmuar në finalen e Champions League. Kampionët e 2020, kundër Bayern Munich, si mbajtës.

Me klubin kryeqytetas, Thilo Kehrer luajti 128 ndeshje dhe fitoi kampionatin e Ligue 1 tri herë (2019, 2020 dhe 2022), Coupe de France dy herë (2020 dhe 2021), dhe Coupe de la Ligue një herë (2020) dhe 2019 Trofeu i Kampionëve.

Fitues i Europa Conference League me West Ham

Pas katër vitesh me klubin Ile-de-France, ai iu bashkua West Hamit dhe Premier League në verën e vitit 2022. Thilo Kehrer mori pjesë në sezonin historik të Hammers, të cilët, duke fituar Ligën e Konferencës së Evropës në kurriz të Fiorentinës, fituan titullin e tyre të parë evropian që nga Kupa e Fituesve të Kupave Evropiane pothuajse gjashtëdhjetë vjet më parë (1965).

I thirrur rregullisht në kategoritë e të rinjve të përzgjedhjes gjermane, me të cilën luajti 33 ndeshje, Thilo fitoi Kampionatin Evropian U-20 në vitin 2017.

I pranishëm në Kupën e Botës me Gjermaninë

Paraqitjet dhe qëndrueshmëria e tij në nivelin më të lartë i dhanë thirrjen e tij të parë me Mannschaft të Joachim Löw në shtator 2018. Me Gjermaninë, mbrojtësi luajti 27 ndeshje dhe u shfaq në skuadrën gjermane për Kupën e Botës 2022 në Katar.

Me AS Monaco, mbrojtësi gjerman do të mbajë numrin 5.