AS Monaco ka njoftuar ardhjen e Denis Zakaria nga Juventusi për 20 milionë euro.

Mesfushori 26-vjeçar zviceran ka nënshkruar për pesë sezone dhe tani është i lidhur me klubin e Principatës deri në 30 qershor 2028.

Mesfushori imponues (1.90 m) po përgatitet të zbulojë Ligue 1 pas eksperiencave në Zvicër, Gjermani, Itali dhe më pas Angli.

Denis Zakaria është një produkt i pastër i stërvitjes zvicerane. I lindur në Gjenevë, ai përfundoi stërvitjen e tij në Servette FC, nga viti 2004 deri në 2014, pas së cilës nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale. Në vetëm 17 vjeç, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje zyrtare në nëntor 2014, kundër FC Lausanne-Sport.

Me potencial të madh, ai u nënshkrua vitin e ardhshëm, në verën e 2015, me Young Boys të Bernës. Nën drejtimin e Adi Hütter, ai zbuloi Superligën, luajti 67 ndeshje (2 gola, 4 asistime) dhe ndihmoi ekipin të ngjitej në vendin e dytë të kampionatit gjatë këtyre dy sezoneve. Në këtë periudhë ai zbuloi Kupën e Evropës duke luajtur ndeshjen e tij të parë kundër AS Monaco, në korrik 2015, gjatë raundit të 3-të preliminar të Champions League.

Në verën e vitit 2017, në moshën 21-vjeçare, Denis Zakaria u largua nga vendlindja e tij për t’u bashkuar me Bundesligën dhe Borussia Mönchengladbach. Në rolin e mesfushorit mbrojtës ku shpreh aftësitë e tij pasuese dhe rikuperuese, lojtari zviceran luajti 146 ndeshje, shënoi 11 gola dhe dha tetë asistime.

Konsistenca e tij në nivelin më të lartë dhe paraqitjet e tij kontribuojnë në suksesin e skuadrës, e cila përfundoi në vendin e 5-të në Bundesligë në 2019-ën, më pas në vendin e 4-të në vitin 2020. Gjatë këtyre viteve në North Rhine-Westphalia, lojtari zviceran luajti në Ligën e Evropës, Champions League. dhe fërkon supet me shokun e tij të skuadrës Breel Embolo (2019-2022).

Pas pesë viteve të kaluara nëpër Rhine, ai iu bashkua Juventusit të Torinos gjatë afatit kalimtar të dimrit 2022. Me Zonjën e Vjetër, Denis Zakaria luajti 15 ndeshje (1 gol). Atje, ai zbuloi Serinë A dhe mori pjesë në fazat e eliminimit të Champions League. Më pas ai u huazua te Chelsea Football Club (11 ndeshje, 1 gol) gjatë sezonit 2022-2023, një përvojë e re që e lejoi atë të zbulonte një kampionat të ri në Premier League.

Paraqitjet e tij në klub i dhanë atij paraqitje të shumta me Zvicrën, herën e parë kur ai ishte vetëm 19 vjeç. Që atëherë, mesfushori mbrojtës ka luajtur 49 ndeshje duke shënuar tre gola dhe katër asistime. Një figurë e rëndësishme në “Nati”, ai ka përfaqësuar vendin e tij në katër kompeticionet e fundit të mëdha ndërkombëtare (Kampionati Europian 2016 dhe 2020 dhe Kupa e Botës 2018 dhe 2022).