Mbrojtësi qendror ndërkombëtar nga Mali (25) është rekrutimi i parë i merkatos së dimrit të Montpellier. I etur për tu forcuar, klubi sportiv Montpellier Herault ka kënaqësinë të njoftojë sot ardhjen e Boubakar “Kiki” Kouyaté, nga FC Metz për 6 milionë euro.

I lindur 15 Prill 1997Bamako, Mali, ka kaluar nga kampionati maroken dhe rezerva e Sporting Lisbonës në Portugali, ra në sy pikërisht në Troyes (atëherë në Ligue 2) ky qendërmbrojtës i madh (1m92) ra në sy nga publiku i gjerë. Fitues në duele dhe i pajisur me një lojë të mirë me kokë, ndërkombëtari nga Mali (25) më pas iu bashkua FC Metz në verën e vitit 2020. Duke u bërë shpejt thelbësor në Lorraine, kujtojmë në veçanti se ai kishte qenë një nga mbrojtësit më të ashpër qendror kundër atyre sulmuesve të kohës, Gaëtan Laborde dhe Andy Delort.

MHSC është shumë e lumtur të mirëpresë këtë përforcim për ta ndihmuar atë të forcojë bazën e saj të pasme:

 “Ne jemi shumë të lumtur që mirëpresim Kiki në MHSC, ai është i motivuar të bashkohet me ne dhe të na sjellë të gjithëve vendosmërinë e tij për të filluar këtë pjesë të dytë shumë të rëndësishme të sezoni për klubin”, – deklaroi presidenti Laurent Nicolin në momentin e nënshkrimit.

Nga ana e tij, “Kiki” u shfaq shumë i motivuar për të përballuar këtë sfidë të re:

Jam shumë i lumtur dhe shumë krenar që jam këtu. E di që do të më presin shumë mirë në Montpellier dhe jam i bindur se kam bërë zgjedhjen e duhur duke ardhur këtu”, “Unë njoh disa lojtarë në skuadër që kam luajtur kundër tyre, por ai që njoh më mirë është Falaye Sacko, i cili është shoku im i skuadrës në kombëtare. Unë gjithashtu e thirra atë përpara se të nënshkruaja këtu dhe ai më foli mirë për MHSC. Ai më motivoi edhe më shumë të vij. Ai më tha se ishte një klub vërtet i mirë dhe se do të isha shumë mirë këtu. Objektivi im është të jem i mirë në terren, të sjell më shumë në skuadër dhe mbi të gjitha të marrim mirëmbajtjen në fund të sezonit. Dëshiroj t’u them atyre se jam shumë i lumtur që i bashkohem MHSC. Unë shpresoj se do të jem në lartësinë e saj. Shihemi së shpejti!” , – deklaroi Kiki pas nënshkrimit.

Qenërmbrojtësi i ri do të mbajë numrin 4.

CV

  • Lindur më 15 Prill 1997 në Bamako (Mali).
  • Lartësia: 1m 92cm.
  • Pesha: 81 kg.
  • Pozicioni: Qendërmbrojtës.
  • Karriera: EFC Medine Bamako (Stërvitje dhe debutim për të moshuarit deri në vitin 2015), Kawkab Marrakech (Marok, 2015-2016), Sporting Portugali (POR, 2016-2019), ESTAC Troyes (2019-2020), FC Metz (2020J2020) , MHSC (që nga janari 2023). Mali Ndërkombëtar