Mesfushori Matteo Pessina (1997) transferohet te Monza nga Atalanta në huazim deri më 30 qershor 2023 për 3 milionë euro me të drejtë blerjeje që bëhet detyrim blerjeje për 12 milionë euro të tjera në rast të plotësimit së disa kushteve.

Pessina ka nënshkruar kontratën që e lidh atë me bardhekuqtë në selinë sugjestive të Lenovo Space, duke zbuluar në një pamje të mrekullueshme fanellën zyrtare 22/23 që paraqet Sponsorin e ardhshëm Zyrtar Motorola.

Një rikthim romantik për Matteo, i lindur në Monza më 21 prill 1997 dhe i rritur me ngjyrat kuq e bardhë në lëkurën e tij.

Pasi hodhi hapat e tij të parë në klubin e Brianzas, La Dominante, në moshën dhjetë vjeç u bashkua me sektorin e të rinjve të Monzas, ku luajti për shtatë sezone.  Në 2014-15 ai u shtua në ekipin e parë dhe më 6 janar 2015, në moshën 17-vjeçare, bëri debutimin e tij profesional duke shënuar menjëherë kundër Pro Patria në Lega Pro. Një debutim i paracaktuar, i cili parashikon një sezon si një protagonist i madh, në të cilën ai grumbullon 22 paraqitje dhe 6 gola, duke përfshirë edhe dygolën në ndeshjen e kthimit kundër Pordenones.

Në verën e vitit 2015, CEO aktual i Monzas, Adriano Galliani, e solli në Milano duke kuptuar vlerën e tij të madhe.

Pas eksperiencave të tij në huazim në Serinë C me Lecce, Catania dhe Como, ai u ble nga Atalanta.  Klubi i Bergamos e shet atë në mënyrë të përkohshme te Spezia, me të cilën ai debuton në Serinë B në sezonin 2017-18.  Një sezon brilant, ku ai u shfaq si një nga lojtarët më të mirë në ligë, duke fituar një rikthim në Atalanta për përvojën e tij të parë në Serie A.

Ai luajti 12 ndeshje në ligë dhe gjithashtu 5 në Ligën e Evropës, përpara se të dilte në huazim te Verona.  Është sezoni i shenjtërimit përfundimtar të Pessinës, i cili në Hellas grumbullon 35 paraqitje dhe 7 gola në Serinë A, duke e tërhequr Gialloblù në vendin e nëntë.

Inteligjenca taktike, fleksibiliteti dhe ndjenja e golit.  Pessina është gati në të gjitha aspektet për skenat e mëdha: në kthimin e tij në Bergamo ai debutoi në Champions League me Atalanta dhe në nëntor 2020 ai debutoi me kombëtaren Mancini, nga e cila u bë një nga protagonistët e mëdhenj në fitorja e Kampionatit Evropian në korrik.  Ai shënoi dy gola, kundër Uellsit në grup dhe kundër Austrisë në 1/16 dhe me freskinë e tij dha një kontribut vendimtar në ecjen italiane.

Më 23 tetor 2021, përpara Monza-Cittadella, ai kthehet në stadiumin U-Power për të marrë një certifikatë njohjeje qytetare si kampion i Evropës nga Adriano Galliani dhe Kryetari i Bashkisë.  Një përqafim i veçantë nga qyteti, i cili parashikon rikthimin e madh të ëndërruar nga fansat dhe premtuar nga vetë Pessina në atë verë të vitit 2015, kur ai përshëndeti Monzën.

Shtatë vite më vonë, ai djalosh që nuk ka reshtur asnjëherë së ndjekuri dhe të brohorasit bardhekuqtë, rikthehet aty ku nisi gjithçka, me një kurrikulë që ndërkohë është bërë prestigjioze.  102 paraqitje me 10 gola në Serinë A, 11 ndeshje me 1 gol në Ligën e Kampionëve, 14 paraqitje dhe 4 gola për kombëtaren me të cilën doli kampion europian.