Nicolò Rovella është një lojtar i ri i Monzas. Mesfushori vjen nga Juventusi në mënyrë të përkohshme deri më 30 qershor 2023.

I lindur në Segrate (Mi) më 4 dhjetor 2001, ai iu bashkua sektorit të të rinjve të Genovas në verën e vitit 2017. Më 3 dhjetor 2019 ai bëri debutimin e tij profesional me rossoblùs, në ndeshjen në shtëpi të Kupës së Italisë kundër Ascolit dhe pas 18 ditësh debutim edhe në Serinë A, në fushën e Interit.

Në janar 2021 ai u ble nga Juventusi, i cili e la në huazim te Genoa, ku ai krijon një hapësirë ​​gjithnjë e më të rëndësishme. Në sezonin 2021-22, ai bëri 21 paraqitje në Serie A, duke u konfirmuar si një nga lojtarët e rinj më të mirë në skenën italiane, përpara se të kthehej në Juventus.

Në Juventus ai u tregua në para-sezon dhe u dërgua në fushë në të gjitha tre ditët e para të Serisë A aktuale.

Pas vendit të dytë në Kampionatin Evropian nën 17 vjeç në 2018, ai ishte kapiten i Italisë U19, përpara se t’i bashkohej italianëve U21, me të cilët luajti në Kampionatin Evropian në 2021 dhe u kualifikua për atë të 2023.

Në përgjithësi ai ka 46 paraqitje në Serie A dhe 15 me 3 gola në Italinë U21.