Sulmuesi italain Gianluca Caprari është një lojtar i ri i Monzas.

Futbollisti është blerë nga Hellas Verona në mënyrë të përkohshme deri më 30 qershor 2023, për 3 milionë euro me detyrimin për ta blerë plotësisht për 8 milionë euro të tjera nëse Monza siguron qëndrimin në Serie A.

Lindur në Romë30 Korrik 1993, ai u rrit në sektorin e të rinjve të Romës, me të cilin bëri debutimin profesional në moshën 17 vjeçare në ndeshjen e Champions League kundër Shakhtar Donetsk më 8 mars 2011. Dy muaj më vonë ai debutoi edhe në Serie A kundër Milanit. Me Giallorossi grumbullon 7 paraqitje dhe fiton kampionatin Primavera 2011, përpara se të huazohet në Pescara në janar 2012.

Në Abruzzo ai menjëherë përqendron promovimin në Serie A me ekipin e Zeman, me të cilin luan edhe sezonin e ardhshëm, përpara se të blihej tërësisht nga Roma në qershor 2013.

Aventura te Giallorossi përfundoi në janar 2014, kur ai u kthye në Pescara, ku qëndroi për tre sezone e gjysmë të tjera, duke shënuar një tjetër promovim në Serie A në 2016 si protagonist, me 13 gola të shënuar.

Interi e bleu atë në korrik 2016, por e la në huazim te Pescara për një tjetër sezon. Në verën e vitit 2017 ai bëri shtëpinë e tij të përhershme në Sampdoria ku konfirmoi të gjithë talentin e tij, duke grumbulluar 82 paraqitje dhe 17 gola.

Pas huazimeve në Parma dhe Benevento, ai kaloi në Hellas Verona ku luan në sezonin 2021-22. Me 12 gola dhe 7 asistime në 35 paraqitje në Serie A ai është ndër protagonistët e vendit të nëntë me qendër verdheblutë dhe fiton thirrjen në kombëtare, me të cilën debuton në ndeshjen e Ligës së Kombeve kundër Gjermanisë më 14 qershor.

Sulmuesi i dytë, anësor apo playmaker, ai ka gjithsej 212 paraqitje me 44 gola në Serie A.