Nënshkrimi i tretë i ri i verës për Monzën: Nga Cagliari vjen Andrea Carboni (2001) për 4.5 milionë euro.

Qendërmbrojtësi italian 1.87 m i gjatë ka nënshkruar kontratë deri më 30 qershor 2027.

I lindur në Sorgono, në provincën e Nuoro, më 4 shkurt 2001, në moshën 21-vjeçare ai tashmë krenohet me 52 paraqitje në Serie A.

Carboni është një produkt i sektorit të të rinjve të Cagliarit, i cili e zbuloi kur ishte dhjetë vjeç. Pas nëntë vitesh në ekipet e të rinjve rossoblù, më 2 janar 2020 ai nënshkruan kontratën e tij të parë si profesionist. Paraqitjet e shkëlqyera me Primavera e bëjnë atë të thirret në ekipin e parë në fund të sezonit 2019-20.

Më 23 qershor ai bëri debutimin e tij në Serie A në moshën 19-vjeçare kundër Spalit, duke marrë përsipër në minutat e fundit, dhe pas katër ditësh ai luajti ndeshjen e tij të parë si titullar, kundër Torinos. Në sezonin 2020-21 ai iu bashkua ekipit të parë përgjithmonë, duke bërë 15 paraqitje në ligë.

Rritja vazhdoi deri në sezonin e kaluar, në të cilin ai luajti 30 ndeshje në Serinë A. Më 3 shtator 2021, ai debutoi në U-21, duke iu bashkuar grupit që fitoi kualifikimin për Kampionatin Evropian qershorin e kaluar.