Newcastle ka përfunduar nënshkrimin e mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock (1999) i cili ka firmosur një marrëveshje gjashtëvjeçare.

21-vjeçari nuk do të luajë në ndeshjen e parë të “Magpies” në shtëpi kundër West Ham të Dielën, por do të jetë në dispozicion për ndeshjen jashtë në Aston Villa gjashtë ditë më vonë.

Marrëveshja është rreth 26 milionë stërlina (30 milionë euro) pas një huazimi të suksesshëm sezonin e kaluar.

Unë jam shumë i emocionuar që jam këtu. Më pëlqeu koha ime këtu sezonin e kaluar dhe jam vërtet i lumtur që jam kthyer“, tha Willock.

Shefi i Newcastle, Steve Bruce tha:

Unë jam absolutisht i kënaqur për të siguruar objektivin tonë numër një. Neve na është dashur të jemi të durueshëm dhe këmbëngulës, por ia ka vlejtur pritjes për ta kthyer Joe. Ku tjetër mund të gjeni një 21-vjeçar i cili shënoi 7 gola  rresht në huazim sezonin e kaluar dhe luan si ai? Luani me ndershmëri të gjithëve për ta bërë atë.

Përfaqësuesi anglez U-21 Willock shënoi 8 gola për Newcastle ndërsa ishte i huazuar në pjesën e dytë të sezonit të kaluar, përfshirë 7 gola në ndeshje të njëpasnjëshme, për të ndihmuar drejtimin e klubit nga zona e rënies.

Bruce pranoi se në një moment ai nuk mendonte se marrëveshja do të ndodhte pasi Arsenali refuzoi një qasje tjetër huazimi. Por ai tha se një marrëveshje e përhershme ishte e mrekullueshme për ta dhe do të përmirësonte ekipin ndërsa ata kërkojnë të arrijnë më mirë në vendin e 12-të të sezonit të kaluar në Premier League.