Newcastle United ka konfirmuar nënshkrimin e brazilianit Bruno Guimarães (1997) për një marrëveshje katërvjeçare e gjysmë deri më 30 qershor 2026.

Mesfushori 24-vjeçar i bashkohet Magpies për një tarifë 35 milionë stërlina (42 milionë euro) nga Lyon, ku ai ka qenë një nga lojtarët më të shquar në Ligue 1 gjatë dy sezoneve të fundit

Ai do të veshë fanellën me numrin 39, numri i taksisë që dikur drejtohej nga babai i tij.

I lindur në 16 nëntor 1997 në Rio de Janeiro, Guimarães filloi me Audax, ku bëri debutimin e tij si 17-vjeçar, përpara se të kalonte në skuadrën e ligës braziliane Athletico Paranaense, ku fitoi Copa do Brasil dhe Copa Sudamericana gjithashtu. si emëruar në ekipin e vitit të Campeonato Brasileiro Série A në 2019.

Ai më pas nënshkroi për Lyon dhe, pasi kishte fituar një medalje të artë olimpike me vendin e tij në lojërat verore 2020, është grumbulluar dhe ka luajtur 3 ndeshje të plota për Seleção.

Ai aktualisht është me skuadrën e Tite dhe përfundoi mjekësore në vendlindjen e tij përpara se të udhëtonte për në Newcastle javën e ardhshme, pas përplasjes së Brazilit me Paraguajin e Miguel Almiron të mërkurën.

Guimarães bëhet nënshkrimi i tretë i trajnerit Eddie Howe në afatin kalimtar, pas anglezit Kieran Trippier dhe ndërkombëtarit të Zelandës së Re Chris Wood në St. James’ Park.

Eddie Howe tha:
“Bruno është një talent jashtëzakonisht emocionues dhe ka qenë një nga objektivat tanë kryesorë, kështu që unë jam i kënaqur ta siguroj atë. Ai forcon grupin menjëherë gati për sfidën e ardhshme. Ai ka qenë një nga interpretuesit më të shquar në Francë dhe është një ndërkombëtar i plotë për Brazilin, kështu që nuk kam dyshim se mbështetësit tanë do ta shijojnë vërtet atë. Ne mezi presim ta mirëpresim atë në klub në kthimin e tij nga detyra ndërkombëtare.”