Newcastle United ka konfirmuar nënshkrimin e sulmuesit të Zelandës së Re, Chris Wood (1991) nga Burnley për 25 milionë stërlina (30 milionë euro).

Wood ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare e gjysmë deri 30 qershor 2024 dhe arrin në kohë për t’u paraqitur në ndeshjen e së shtunës në Premier League me Watford në St. James’ Park.

30-vjeçari bëhet nënshkrimi i dytë i Magpies në afatin kalimtar të janarit pas ardhjes së mbrojtësit të krahut të Anglisë, Kieran Trippier nga Atlético Madrid.

Wood do të veshë fanellën me numrin 20, numrin e parë që ka veshur për vendin e tij. Sulmuesi i lindur në Auckland ka shënuar 27 gola për All Whites në 60 paraqitje ndërkombëtare.

Trajneri i Newcastle United Eddie Howe tha:

“Chris është një nënshkrim i rëndësishëm për ne në një moment vendimtar dhe jam shumë i kënaqur që kemi qenë në gjendje të lëvizim shpejt dhe ta sjellim atë këtu. Ai është një kërcënim sulmues shumë i rrezikshëm, ka një fizik dhe karakter që më pëlqen shumë, dhe ai ka përvojë të madhe në Premier League. Ai do të jetë i përshtatshëm për ne.”

Chris Wood tha:

 “Kjo është një mundësi shumë emocionuese për mua dhe jam i kënaqur që jam lojtar i Newcastle United. Kam luajtur disa herë në St James’ Park dhe është një vend i mrekullueshëm, kështu që të kem mundësinë për të përfaqësuar këtë klub me ata mbështetës të jashtëzakonshëm pas meje dhe bashkëlojtarëve të mi është shumë e veçantë. Klubi dhe menaxheri kanë qenë të klasit të parë gjatë këtij procesi, dhe mezi pres të hyj në fushë dhe të shpërblej besimin që ata kanë tek unë, veçanërisht me një pjesë jetike të sezonit përpara nesh. “

Wood e filloi karrierën e tij në Zelandën e Re të lindjes me klube në Auckland dhe Hamilton përpara se një provë e suksesshme e pa atë të transferohej në Angli me West Bromwich Albion në 2008.

Pasi bëri përshtypje në nivelin e të rinjve dhe u fut në ekipin e parë, ai shijoi periudhat e huazimit me Barnsley, Brighton, Birmingham City, Bristol City, Millwall dhe Leicester City, duke përfunduar përfundimisht një kalim të përhershëm te Foxes në janar 2013.

Ai ndihmoi skuadrën e Nigel Pearson për titullin e kampionatit gjatë sezonit 2013/14 dhe u huazua te Ipswich Town në shkurt 2015 përpara se të pasonte një lëvizje te Leeds United atë verë.

Wood shënoi 44 gola në 88 paraqitje me fanellën e Leeds.

Ai transferohet në St James’ Park pas katër vitesh e gjysmë në Turf Moor, gjatë së cilës ai ndihmoi Clarets të bëheshin një skuadër e mirëfilltë me 49 gola në 144 paraqitje në Premier League.