Newcastle United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Alexander Isak (1999) për një 60 milionë stërlina (70 milionë euro).

Sulmuesi 192 cm i gjatë vjen nga Real Sociedad dhe ka nënshkruar një marrëveshje afatgjatë në St. James’ Park.

Isak bëhet nënshkrimi i katërt i parë i verës i Magpies pas Matt Targett, Nick Pope dhe Sven Botman dhe do të veshë fanellën me numrin 14.

Alexander Isak tha:

“Jam i lumtur që e bëra kalimin. Ishte një vendim i madh, i madh për mua, por është një vendim me të cilin jam vërtet i lumtur. Është një klub i mrekullueshëm historik për të cilin mendoj se çdokush do të donte të luante, me tifozë të mrekullueshëm. Ata ishin një pjesë e madhe e arsyes pse erdha këtu dhe gjithashtu projekti i klubit, i cili është një në të cilin unë besoj vërtet. Ju gjithmonë dëshironi të shkoni në një ekip dhe të dini se si ata luajnë. Unë mendoj se Newcastle luan futboll shumë tërheqës dhe unë dua të jem pjesë e tij.”

Trajneri i Newcastle United, Eddie Howe, tha:

“Jam shumë i emocionuar që Alexander ka zgjedhur të bashkohet me ne. Ai është një talent i jashtëzakonshëm që është në gjendje të japë një kontribut të madh në ekip. Ai është teknikisht shumë i mirë, me një përzierje atributesh që do të na plotësojnë, por ai është gjithashtu në një moshë të madhe për t’u rritur me këtë klub. Dua të falënderoj pronarët e klubit dhe komitetin e transferimeve për sjelljen e Alexander në Newcastle. Ne jemi të gjithë të kënaqur që e kemi atë në bord.”

Në vetëm 22 vjeç, Isak ka përvojë të fortë në nivelin elitar të futbollit, pasi ka luajtur në divizionet më të larta në Suedi, Gjermani, Holandë dhe Spanjë, si dhe ka grumbulluar 37 paraqitje për Suedinë, duke shënuar në nëntë raste për vendin e tij.

I lindur në Solna, Stokholm dhe me prejardhje nga Eritrea, ai e filloi karrierën e tij në klubin lokal AIK përpara se të largohej nga Borussia Dortmund.

Pas një huazimi të suksesshëm te skuadra holandeze Willem II, gjatë së cilës ai shënoi 13 gola në 16 paraqitje në Eredivisie, Isak u transferua te Real Sociedad.  Ai bëri një ndikim të menjëhershëm në San Sebastián, duke shënuar shtatë gola për bardheblutë në Copa Del Rey 2019/20, pasi klubi fitoi trofeun e tij të parë të madh që nga viti 1987.

Në tre sezonet e plota të Isak në Reale Arena, skuadra e Imanol Alguacil arriti gjashtë vendet e para në La Liga.