Newcastle United FC ka kompletuar nënshkrimin e mbrojtësit të Anglisë U-21, Valentino Livramento (2002) nga Southampton FC.

Mbrojtësi i djathtë i bashkohet Magpies për një tarifë 32 milionë stërlina (37.2 milionë euro).

Ai ka firmosur një kontratë deri në verën e vitit 2028.

I lindur në Londrën e Jugut, Valentino – i njohur si Tino – erdhi përmes sistemit të të rinjve në Chelsea, ku u emërua Lojtari i Vitit i Akademia e klubit në 2021.

Ai u largua nga Blues për në Southampton atë verë dhe u vendos shpejt në ekipin e parë të Saints, duke bërë 28 paraqitje në Premier League në sezonin e tij të parë përpara se forma e tij e jashtëzakonshme të kufizohej nga lëndimi.

Pas dy vitesh në Bregun e Jugut, ai ndërron St. Mary’s me St. James’ Park dhe bashkohet me skuadrën e Eddie Howe përpara sezonit 2023/24 në vend dhe UEFA Champions League.

Tino Livramento – intervista e parë

Tino tha:

“Jam shumë i emocionuar që kam nënshkruar për Newcastle United dhe mezi pres të luaj para tifozëve.

Isha këtu për ndeshjet gjatë fundjavës; edhe pse ato ishin miqësore, kishte kaq shumë tifozë dhe ata ishin ende aq të zhurmshëm, kështu që mezi pres të shoh se si është të luash para tyre në një Premier League. ose ndeshjen e Champions League.

Mënyra se si trajneri luan futboll është vërtet tërheqëse dhe ndihem sikur më përshtatet mua si lojtar. Dhe me atë se sa mirë bëri ekipi sezonin e kaluar, trajektoren në të cilën jemi tani, mezi pres të jem pjesë. e asaj.

Dhe të jem në gjendje të mësoj nga Kieran Trippier është një tjetër gjë e madhe për mua; shpresoj se ai më mëson se si të bëhem një lojtar më i mirë dhe një mbrojtës më i mirë.”

Trajneri Eddie Howe tha:

Tino është një lojtar i ri shumë i talentuar me një të ardhme emocionuese përpara tij, kështu që ne jemi të kënaqur që ta nënshkruajmë atë.

Në moshën 20-vjeçare, ai tashmë ka shumë atribute që unë i admiroj, por ai gjithashtu ka potencialin dhe dëshirën për t’u rritur vërtet me këtë ekip. Mezi pres të punoj me të dhe ta shoh atë të zhvillohet në një fanellë të Newcastle”.