OGC Nice ka njoftuar transferimin e Mario Lemina (1993), i cili arrin nga Southampton për shifrën e 5.5 milionë eurove.

Që nga debutimi i tij i madh në Ligue1, 26 janar 2013 kundër Nancy në fanellën e FC Lorient, klubi i tij i formimit, Mario Lemina ka luajtur e në 3 shtete të tjera në këtë rast, përveç Francës: Italia, Turqia dhe Anglia.

Recuperator teknik, i aftë për të thyer linjat dhe për të mbuluar shumë terren, lojtari nga Gaboni (19 ndeshje, 3 gola me përfaqësuesen), lojtar me karakter, bashkohet me trupën e Christophe Galtier, me dëshirën për ta vendosur talentin dhe përvojën e tij në OGC Nice.

Ndërsa ai e njeh mirë L1, pasi ka luajtur atje 55 herë me Merlus pastaj Marseille, ngjyrat e të cilit i veshi nga 2013 në 2015, Lemina gjithashtu ka 42 paraqitje me Juventus (dhe dy tituj të kampionatit italian, në 2016 dhe 2017).

Në fund të aventurës së tij në Piemonte, ai mori rrugën e Southampton, me të cilin luajti për dy sezone, para se të huazohej te Galatasaray dhe më pas te Fulham.