Jérémie Boga (1997) ka nënshkruar për OGC Nice një kontratë deri në 30 qershor 2027.

Anësori 26-vjeçar bashkohet nga Atalanta Bergamo për 18 milionë euro.

Më 16 dhjetor, ai shënoi golin e fundit të Atalantës në Allianz Riviera. Jérémie Boga tani po përgatitet të zbulojë për herë të parë stadiumin Plaine du Var me fanellën kuqezi.

Jérémie ishte prioriteti ynë. Ai do të sjellë të gjithë talentin dhe krijimtarinë e tij në ekip. Dhe në moshën 26 vjeçare, ai vjen në moshë për të dhënë potencialin e tij të plotë. Personaliteti dhe qëndrimi i tij do ta lejojnë atë të përshtatet shumë shpejt me ekipin dhe klubin.” , – shpjegon Florent Ghisolfi, Drejtori Sportiv i Le Gym .

“Njerëzit vijnë në stadium për të parë lojtarë si ai. Shpresoj që Jérémie do të jetë në gjendje të shprehë të gjithë talentin e tij me ne, se ai do të ndihmojë ekipin dhe se ai do të sjellë buzëqeshje në fytyrat e tifozëve.” , – shton Presidenti Rivère.

I lindur në Marsejë, Francë, pavarësisht se luan për përfaqësuesen e Bregut të Fildishtë, Boga u stërvit te Chelsea. Ai doli në huazim në disa raste te Rennes, Granada dhe Birmingham, përpara se të shitej te Sassuolo në verën e vitit 2018, ku ai shpërtheu në skenë me qëndrueshmëri të vërtetë. I huazuar te Atalanta në dimrin e 2022, ai nënshkroi për klubin qershorin e ardhshëm. Në Itali, Boga luajti 149 ndeshje dhe shënoi 22 gola.

“Ndjeva se ishte koha e duhur që të kthehesha në Francë dhe projekti që më emocionoi në Francë ishte ai i OGC Nice. Unë jam plotësisht në harmoni me atë që më kanë thënë drejtorët. Diskutimet që kam pasur me Francesco Fariolin, të cilin e njoh shumë mirë nga Sassuolo, e bënë shumë më të lehtë zgjedhjen time. Klubi është ambicioz, dhe unë jam gjithashtu. Unë vij këtu për të performuar shumë shpejt dhe për të ndihmuar skuadrën të shkojë sa më larg.” , – tha lojtari Boga.