Sulmuesi francez Mohamed-Ali Cho (2004) kalon te Nice nga Real Sociedad në një transferim të përhershëm për 10 milionë euro.

Ai ka firmosur një kontratë deri më 30 qershor 2028 me klubin francez.

Hapat e tij të parë në Ligue 1 kishin lënë përshtypje. Një talent i parakohshëm, i lansuar në moshën 16-vjeçare në elitë, dhe që më pas shpërtheu vërtet në ekran sezonin e ardhshëm, ende me ngjyrat e Angers (32 ndeshje, 4 gola). Pasi bëri përpjekje për t’u transferuar jashtë vendit, te Real Sociedad, në verën e vitit 2022 dhe pasi kishte konkurruar në një nivel shumë të lartë, Mohamed-Ali Cho rikthehet në kampionatin francez këtë dimër, në Nice.

Një sfidë e re për futbollistin francez, ambiciet e të cilit përputhen me ato të klubit të tij të ri te i cilo do të veshë fanellën me numrin 25.

I lindur në Seine-Saint-Denis, Mohamed-Ali Cho e kaloi rininë e tij mes Francës dhe Anglisë, duke përjetuar seksionin amator të PSG-së më pas qendrën stërvitore të Evertonit, përpara se të bëhej profesionist në maj 2020, në Angers.

“Unë bëra një hap përpara duke zbuluar La Ligën dhe Kupën Evropiane. Por, edhe nëse gjithçka ka ndodhur shumë shpejt, karriera ime sapo ka filluar. Dua të shpreh cilësitë e mia, të vazhdoj të përparoj dhe të pohoj veten. Jam i bindur se bashkimi me OGC Nice sot do të më lejojë ta bëj këtë.”, deklaron rekrutimi i ri nga Nice, Mohammed Ali Cho.

“Ai ishte prioriteti ynë për këtë afat kalimtar dimëror. Shkathtësia e tij në të tre pozicionet sulmuese do të jetë një avantazh. Ai ka një potencial shumë domethënës si dhe një freski që do t’i shtojë shpejt vlerën skuadrës. Dhe ai ka të gjitha cilësitë njerëzore për t’u integruar më së miri në klubin tonë”, – shton drejtori sportiv i OGC Nicez, Florent Ghisolfi.

“Rekrutimi i tij këtë dimër ishte një mundësi që nuk donim ta humbnim. Pronari ynë na lejoi ta bëjmë realitet.
Në Nice, gjithmonë na kanë pëlqyer lojtarët që sjellin diçka ndryshe në fushë, një shkëndijë. Mohamed-Ali është pjesë e kësaj kategorie. Ai është tepër i hershëm, nuk është ende 20 vjeç (ai do të jetë më 19 janar), por ne tashmë kemi qenë në gjendje të vlerësojmë gjendjen e tij shumë të mirë shpirtërore. Ne e dimë se ai do të gjejë në Nice fushën e shprehjes që kërkon për të konfirmuar premtimet e sezoneve të tij të para profesionale dhe për ta bërë ekipin tonë edhe më efikas.” , – vijon presidenti i OGC Nice, Jean-Pierre Rivère.