OGC Nice është i kënaqur të njoftojë ardhjen e mesfushorit sulmues Sofiane Diop (2000) nga AS Monaco për 17 milionë euro.

Vjen një tjetër përforcim për sektorin sulmues të Aiglons, Sofiane Diop.  I aftë për të luajtur si një numër 10, sulmues mbështetës ose në të majtë në vijën e parë, 22-vjeçari është bashkuar për t’i dhënë trajnerit Favre një tjetër opsion sulmues me një kontratë deri në 30 qershor 2027.

Lojtari i lindur në Tours është mësuar tashmë me nivelin më të lartë pasi ka bërë 105 paraqitje konkurruese për fqinjët e Côte d’Azur, 17 prej të cilave kanë qenë në garat evropiane, duke shënuar 17 gola.

Një lojtar i bekuar me teknikë të lezetshme, një driblues i mirë dhe një eksponent vdekjeprurës i goditjeve të vendosura, francezi U21, i cili erdhi nga akademia e të rinjve të Rennes, kaloi një sezon në huazim te Sochaux (2019/20) në Ligue 2.