OGC Nice është krenare të njoftojë ardhjen e qendërsulmuesit Gaëtan Laborde (1994), i transferuar nga Rennes për 15 milionë euro.

Futbollisti francez nënshkroi një kontratë deri në 30 qershor 2026.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai shënoi kudo që shkoi. Sulmues luftëtar me zemër të guximshme, finalist i mirë, bujar dhe kolektiv: Gaëtan Laborde (28) është referencë në L1, ku ka 59 gola në 202 ndeshje.  I stërvitur në Bordeaux, i kaluar nga Red Star, Brest dhe Clermont, ishte në Montpellier që vendasi i Mont-de-Marsan bëri një hap të madh.

Në Montpellier, ku midis 2018 dhe 2021, në shoqërinë e një farë Andy Delort, ai formoi një çift plotësues dhe pushtues, të aftë për të destabilizuar çdo mbrojtje në vend.  Të dy burrat tani do të evoluojnë nën urdhrat e Lucien Favre, dhe në momentin që do t’i shohë përsëri krah për krah, OGC Nice mund t’u dëshirojë që ata të gjejnë të njëjtin komplementaritet, të njëjtin efikasitet dhe të mbajnë një grup shumë të populluar. nga elementë të rinj sulmues (Diop, Pepe, Ramsey, Ilie, Bouanani).

Gaëtan Laborde vjen nga Stade Rennais, ku u bashkua në verën e vitit 2021, ku zbuloi Evropën, luajti 47 ndeshje, shënoi 20 gola dhe ofroi 8 asiste.