OGC Nice ka njoftuar ardhjen e sulmuesit Terem Moffi (1999) në formën e një huazimi 6 mujor për 2.5 milionë euro me opsion blerjeje të detyrueshme në verë për 22.5 milionë euro nga FC Lorient.

Në moshën 23-vjeçare, ndërkombëtari nigerian (7 paraqitje, 2 gola) është vendosur në elitën franceze, me Les Merlus, ku mbërriti në vitin 2020 dhe me të cilin ka 90 ndeshje dhe 35 gola, përfshirë 12 këtë sezon, totali i dytë në Ligue 1. Para Brittany, Moffi ka luajtur në Courtrai të Belgjikës, pas një eksperience në Lituani me klubet Kauno Zalgiris dhe Riterai.

Përfundues i shpejtë, i fuqishëm dhe i frikshëm, “Super Shqiponja” është gjithashtu një njeri i fjalës.

Ne jemi të kënaqur që vendosmëria e Terem për të nënshkruar për OGC Nice e kombinuar me tonën mund të çojë në këtë përfundim. Mbështetja e pronarit tonë ka qenë gjithashtu e paçmuar. Është një investim në përpjesëtim me ambiciet tona.” , – nënvizon Presidenti Rivère.

“Krahasuar me idetë që duam të vendosim dhe identitetin e lojës që duam të krijojmë, ai është sulmuesi ideal. Terem është në gjendje të luajë me shpinën drejt portës, të shkojë thellë.  Ai është një sulmues modern, shumë i shpejtë, shumë i fuqishëm.  Ai ka përvojë, lufton për ekipin, ai është në gjendje të shumëfishojë garat duke ruajtur kthjelltësinë e tij në zonën e së vërtetës.  Në L1, tashmë është një referencë.  Një nivel i ri e pret në Nice, ku do të zbulojë Kupën e Europës në pranverën e ardhshme dhe do të jetë një nga njerëzit e fortë të ambicieve të larta të klubit.”, – shprehet drejtori sportiv Florent Ghisolfi.

Me kontratën e nënshkruar këtë të martë në mesditë, Terem Moffi do të jetë në dispozicion të trajnerit Digard që nga udhëtimi për në Marsejë (të dielën në orën 21:00).