Newcastle United është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e portierit anglez, Nick Pope (1992), i cili i bashkohet klubit nga Burnley për një tarifë prej 10 milionë stërlina (11.5 milionë euro).

Sulmuesi i lindur në Soham, i cili ka luajtur 8 herë për përfaqësuesen angleze, kishte kaluar 6 sezonet e fundit në Turf Moor, duke fituar dy herë çmimin lojtari më i mirë i Burnley-t dhe duke ndihmuar Clarets të kualifikoheshin për në Evropë në sezonin 2017/18.

Ai u emërua në Skuadrën e Vitit në Premier League të PFA në 2019/20, kur mbajti 15 herë portën e paprekur gjatë gjithë sezonit dhe bëri histori vitin e kaluar si portieri i parë që mbajti portën e paprekur në 6 ndeshjet e tij të para për Anglinë.

Ai ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare në St. James Park.

Pope e filloi karrierën e tij me klubin e fëmijërisë Ipswich Town përpara se të binte në jo-ligë me Bury Town.  Nga atje, ai iu bashkua Charlton Athletic më parë – pas një sërë lëvizjesh huazimi – duke nënshkruar për Burnley-n në verën e vitit 2016, duke bërë gjithsej 155 paraqitje dhe duke u vendosur fort si një nga portierët më të mirë të vendit.

Trajneri Eddie Howe deklaroi:

“Nick është një portier i jashtëzakonshëm i Premierligës dhe i nivelit ndërkombëtar, kështu që jam shumë i kënaqur që po shtoj konkurrencë të fortë në një pozicion shumë të rëndësishëm. Ka pasur shumë interes për të nga klubet e tjera këtë verë, kështu që unë do të doja të falënderoja pronarët tanë dhe të gjithë prapa skenave që na çuan të fitojmë garën. Jam i kënaqur që ai po na bashkohet ndërsa përgatitemi për sfida emocionuese përpara”.

Nick Pope  në intervistën e tij të parë tha:

“Tani jam këtu, mezi pres të filloj. Marrëveshjes iu deshën disa javë që të realizohej, por u finalizua shumë shpejt, dhe jam i kënaqur të jem këtu dhe mezi pres që të përfshihem në të.”