OGC Nice dhe Arsenal kanë rënë dakord për huazimin (pa opsion për blerje) të qendërsulmuesit nga Bregu i Fildishtë Nicolas Pépé (1995) për sezonin 2022-23.

Paga e tij prej 8.6 milionë eurosh në vit do të paguhet përgjysmë nga të dy ekipet.

Ndërkombëtari shpërthyes i Fildishtë, pasues, driblues, mëngjarash që e do korsinë e djathtë po përgatitet të kthehet në Ligue 1.  Një kampionat që ai la në verën e 2019 për t’iu bashkuar Topçinjve për 80 milionë euro me të cilët luajti 112 ndeshje dhe shënsoi 27 gola dhe me të cilët fitoi Kupën e Anglisë në 2020.

Para se të kalonte Kanalin, Nicolas Pépé kishte arritur një sezon të jashtëzakonshëm 2018-19 nën ngjyrat e LOSC.  Autor i 22 golave ​​dhe 11 asisteve në L1, ai kishte luajtur një rol kyç në vendin e dytë të marrë nga veriorët.

I lindur në Mantes-la-Jolie dhe i stërvitur në Angers, Pépé shijoi Kombëtaren në Orléans, duke marrë pjesë në ngritjen e klubit në L2 dhe duke u kurorëzuar lojtari më i mirë i sezonit 2015-16.  Në këtë proces, ai u imponua në elitë, në SCO pastaj në LOSC.  Kur u kthye në Francë, ai pati 107 ndeshje L1, për 38 gola dhe 17 asistime.

Në Nice, Pépé do të evoluojë nën urdhrat e Lucien Favre, brenda një klubi që pret që talenti dhe përvoja e tij të tërheqin grupin kuqezi lart.