Norwich City është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mesfushorit brazilian Gabriel Sara (1999) nga São Paulo për një tarifë 10.5 milionë euro

Ai ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2026, me klubin që ka një opsion për një vit shtesë.

Me nënshkrimin për Cityn, 23-vjeçari do të bëhet lojtari i parë me origjinë braziliane që përfaqëson klubin.

Ai do të mbajë skuadrën me numrin 17 dhe ‘G. SARA’ në pjesën e pasme të bluzave të ndeshjeve të tij për sezonin 2022/23.

Duke folur për faqen e canaries, Gabriel Sara tha:

“Jam shumë i emocionuar që t’i bashkohem Norwich Cityt.  Ky është një moment i madh në karrierën time dhe mezi pres të shoh se çfarë mund të bëj në fushë për këtë klub.

Kam folur me trajnerin, Dean Smith, për të cilin jam shumë i emocionuar të luaj.  Ai dhe klubi më kanë bërë të ndihem shumë i mirëpritur.

Ishte gjithmonë një ëndërr për mua të largohesha nga Brazili dhe të luaja futboll në një vend tjetër.  Unë kam qenë në São Paulo për nëntë ose dhjetë vjet tani.  Jam shumë i emocionuar për këtë sfidë të re.

Fusha dhe ambientet e stërvitjes këtu në Norwich janë madhështore dhe nuk kam parë diçka të tillë më parë.  Mezi pres të filloj punë këtu.

Ndjej se jam një lojtar shumë intensiv, i cili do të luftojë për ekipin.  Kur më jepet mundësia, shkoj për gol.

Mezi pres të luaj në Carrow Road para tifozëve dhe dua që kjo të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur.”

I lindur në Joinville, Brazil, Sara përparoi në rangun e akademisë në São Paulo përpara se të bënte debutimin e tij për të rriturit në Brasileiro Série A në 2017.

Që atëherë, ai ka vazhduar të luajë në të dy garat kryesore kontinentale të Amerikës së Jugut, Copa Libertadores dhe Copa Sudamericana.

Ai largohet nga São Paulo me 17 gola në 113 paraqitje në të gjitha garat.

Trajneri Dean Smith tha:

“Ne jemi vërtet të emocionuar që kemi mundësinë të punojmë me Gabriel.

Ai ka një bollëk aftësish.  Ai mund të krijojë dhe shënojë gola, por gjithashtu mund të mbulojë një distancë të madhe në një fushë futbolli.  Ai dëshiron të marrë topin dhe të shikojë përpara, ai bën vrapime vërtet altruiste dhe është plot energji.

Kur folëm ishte e qartë se ai dëshiron të përmirësohet dhe të zhvillohet.  Ky është lloji i qëndrimit dhe aplikimit që duam në këtë klub futbolli.

Ne gjithashtu kaluam kohë duke folur për mënyrën se si kisha punuar me Wesley dhe Douglas Luiz në Aston Villa dhe se si ata arritën të depërtojnë në ekipin kombëtar të Brazilit.  Tani i takon atij dhe klubit që të punojnë shumë dhe të vazhdojnë përparimin e tij.

Ai e di se po vjen në një klub që do të kujdeset për të dhe shpresojmë t’i japë atij gjithçka që i nevojitet për t’u zhvilluar më tej.  Pres gjëra të mëdha prej tij.

Ai është në fazat e fundit të rikuperimit të tij nga lëndimi, kështu që unë pres që ai të kthehet menjëherë dhe t’i bashkohet skuadrës për stërvitje përpara ndeshjes sonë të parë të sezonit.”

Transferimi i nënshtrohet lejes ndërkombëtare dhe dhënies së një leje pune.