Mbrojtësi i majtë brazilian, Renan Lodi (1998), u bë nënshkrimi më i fundit i verës së Nottingham Forest të hënën në mëngjes, duke u bashkuar me një huazim një sezon për 5 milionë euro nga gjigantët e La Ligës, Atlético Madrid me të drejtën e blerjes përfundimtare për 30 milionë euro të tjera.

24-vjeçari vjen në Trentside pasi ka bërë mbi 100 paraqitje për skuadrën spanjolle pasi u transferua në Madrid në vitin 2019 nga Athletico Paranaense.

Në intervistën për faqen e klubit Lodi thotë:

Së pari, jam shumë i lumtur që jam këtu, Forest është një ekip i jashtëzakonshëm në futbollin anglez dhe një klub shumë i madh. Jam shumë i emocionuar për mundësinë dhe mezi pres të filloj stërvitjet, të takoj shokët e mi të skuadrës dhe të bëj një seri ndeshjesh. Ndihem shumë i lumtur sot. Unë ia përmenda këtë agjentit tim në tribunë, mjedisin me presion të lartë që luan para tifozëve këtu. Më pëlqen dhe mezi pres të luaj dhe të ndjej pasionin e një turme në shtëpi në Nottingham. Klubi besoi shumë tek unë që në kontaktin e parë që patëm. Ata bënë shumë përpjekje që unë të isha këtu sot. Kur erdhi oferta, nuk duhej të mendoja dy herë për të ardhur këtu për të treguar se çfarëUnë mund të bëj.

Unë fillova në një akademi futbolli të quajtur Meninos da Vila në Riberão Preto. Prej atje u transferova në një klub ushqyes të quajtur Trieste FC në qytetin e Curitiba. Isha atje për 8 muaj përpara se të transferohesha në Athletico Paranaense ku kalova pothuajse 9 vjet.

Kam luajtur për ekipin e parë dhe jam thirrur në kombëtaren braziliane dhe më pas u transferova në Atlético Madrid. Kam luajtur atje për 3 vjet dhe tani jam i kënaqur që kam mundësinë të luaj për Nottingham Forest. Kam pasur shumë lojtarë frymëzues në pozicionin tim për të parë, si Alex Sandro, Marcelo, Filipe Luís dhe idhulli im në futbollin botëror është Ronaldo Fenomeno.

Kulmi kryesor i karrierës sime ishte fitimi i Kupës së Amerikës së Jugut në 2018 me Athletico Paranaense. Më pas fitova një trofe tjetër shumë të rëndësishëm, që ishte titulli i ligës spanjolle me Atlético Madrid, por fitorja e 2018-ës është shumë për zemër.  sapo arritëm në ekipin e parë dhe ne vazhduam ta ngrinim këtë trofe.

Në Spanjë gjatë pushimit do të kërkoja të mësoja gjuhën spanjolle. Më pëlqen shumë të kaloj kohë me gruan time, do të bëhem baba pas 7 ose 8 muajsh! Në kohën time të lirë më pëlqen të dal nëpër restorante.  dhe këtu në Angli do të kaloj kohën time duke mësuar gjuhën angleze.

Jam shumë i emocionuar për intensitetin e lojës. Është një lojë e fortë, fizike. Jam i sigurt se do t’i përshtatet me të vërtetë stilit tim të lojës. Mezi pres të stërvitem me shokët e mi dhe të kem mundësinë të luaj edhe në ndeshje.

Unë do të doja të shkruaja emrin tim në historinë e klubit. Unë dua që Nottingham të qëndrojë në divizionin e lartë, Premier League. Është një klub masiv, ambicioz. Objektivi im kryesor është gjithashtu të shkoj në Kupën e Botës, duke përfaqësuar Nottingham Forest  me kombëtaren braziliane dhe në skenën botërore. Ky klub tregoi besim total tek unë dhe unë dua t’i kthej diçka edhe atyre.”