Përfaqësuesi i Uellsit,  Neco Williams (2001) është bërë nënshkrimi i gjashtë i Nottingham Forest përpara rikthimit në Premier League me mbrojtësin e djathtë që u angazhua për një kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2026 në The City Ground.

Neco Williams, i lindur në 13 prill 2001Wrexham, Uells, nënshkruan për The Reds nga Liverpool për tarifën e transferimit 20 milionë euro. 

Ai u paraqit në Premier League dhe Champions League sezonin e kaluar përpara se të bashkohej me Fulham në huazim në janar për të mbështetur fushatën e promovimit të The Cottagers.

Pasi bëri debutimin e tij ndërkombëtar kundër Finlandës në mars 2020, Williams luajti një rol kyç për Uellsin pasi së fundmi siguruan kualifikimin në finalet e Kupës së Botës për herë të parë në 64 vjet.  Ai ka luajtur 21 ndeshje për të rriturit me Uelllsin deri më sot.

Jam shumë i ngazëllyer për t’u bashkuar me Nottingham Forest dhe për të ndihmuar këtë klub të madh të ecë përpara në Premier League. Forest është një klub me histori të jashtëzakonshme dhe The City Ground është një vend shumë i veçantë që mezi pres ta përjetoj me zë të plotë në javët e ardhshme.  Pasi kam folur me trajnerin kryesor, ka një sasi të madhe ambicie që po tregohet në klub dhe mezi pres të bashkohem me shokët e mi të rinj dhe të përgatitem për sfidën përpara.” , – tha Neco Williams.

Williams do t’i bashkohet Reds në stërvitje sot përpara miqësores së nesërme me Burton Albion në stadiumin Pirelli.

Pavarësisht se është vetëm 21 vjeç, Neco është vendosur në 11-tën e parë të Uellsit. Ai ka luajtur në Premier League, Champions League dhe në eliminatoret e Kupës së Botës në 12 muajt e fundit dhe është një mbrojtës i djathtë shumë i talentuar. Ne besojmë se ai ka një nivel tepër të lartë dhe se ai mund të luajë një rol të madh për ne në Nottingham Forest në rikthimin tonë në Premier League.  Ne jemi të kënaqur që e kemi atë në bord.” , – tha trajneri i Nottingham Forest, Steve Cooper.