Mbrojtësi i majtë Omar Richards (1998) është njoftuar sot nga Nottingham Forest si nënshkrimi i pestë i verës përpara rikthimit të tyre në Premier League, duke u bashkuar nga kampioni gjerman Bayern Munchen për një tarifë prej 8.5 milionë eurosh.

Mbrojtësi i majtë me një kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2026 me klubin anglez.

Ish-lojtari i Anglisë nën 21 vjeç, Richards, 24 vjeç, bëri 17 paraqitje në të gjitha garat në sezonin 2021/22 ndërsa Bayern Munich fitoi titullin e 32-të të Bundesligës dhe Superkupën e DFL në sezonin e tij debutues.

Mbrojtësi i majtë i lindur në Londër fillimisht ishte pjesë e akdemisë së Fulhamit, por më pas iu bashkua akademisë së Reading.  Pasi bëri debutimin e tij për të rriturit për Royals në sezonin 2017/18, ai vazhdoi të bënte 104 paraqitje përpara se të kalonte në Bavari.

Jam i emocionuar të kthehem në Angli duke u bashkuar me Nottingham Forest në një kohë kaq emocionuese. Klubi ka shijuar një muaj të pabesueshëm të fundit dhe ka ambicie të mëdha për rikthimin në Premier League.
Kam luajtur kundër Forestit në të kaluarën dhe ata kanë një mbështetje kaq të madhe nga tifozët e tyre, ndërsa City Ground është një vend i mrekullueshëm që tani mund ta quaj shtëpi.  Mezi pres të bashkohem me skuadrën këtë javë dhe të filloj përgatitjet për sezonin e ri.” , – deklaroi Omar Richards në presantimin e tij.

Richards do të bashkohet me skuadrën e Forestit përpara miqësores së së martës me Burton Albion në stadiumin Pirelli.

“Kam parë shumë ndeshje të Omar gjatë kohës së tij me Reading dhe, së bashku me ekipin tonë të rekrutimit, ne kemi ndjekur përparimin e tij në Gjermani. Ai më parë e tregoi veten si një nga mbrojtësit më të mirë në kampionat, por që atëherë ka përjetuar Ligën e Kampionëve dhe Bundesligën me një nga klubet më të mëdha në botë.
Ne besojmë se ai mund të ketë një ndikim të madh në rikthimin tonë në Premier League dhe jemi të kënaqur që ai ka zgjedhur të bashkohet me ne në Nottingham Forest”, –
deklaroi trajneri i Nottingham Forest, Steve Cooper.