Nottingham Forest ka kënaqësinë të njoftojë nënshkrimin e lojtarit grek Odysseas Vlachodimos (1994) nga Benfica për 9 milionë euro.

Portieri ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare që e mban atë në The City Ground të paktën deri në verën e vitit 2027.

Vlachodimos, 29 vjeç, vjen duke qenë gjithmonë i pranishëm teksa Benfica fitoi titullin e 38-të të ligës portugeze sezonin e kaluar, duke mbajtur 21 portën e paprekur në 34 paraqitje në ligë.

Topi i gjuajtjes, i lindur në Gjermani, erdhi në radhët e Shtutgartit, duke luajtur 68 herë për ekipin e dytë të klubit gjerman përpara se të bashkohej me Panathinaikos në 2016.

Pas një periudhe dyvjeçare me Panathinaikos, Vlachodimos u transferua në Portugali dhe vazhdoi të bëjë 225 paraqitje në të gjitha garat për Benfica-n, duke fituar dy tituj të ligës në Portugali si dhe dy tituj Supertaça Cândido de Oliveira.

Portieri arrin në Trentside pasi ka bërë vetëm 500 paraqitje në karrierë si për klubin ashtu edhe për kombëtaren.

Shefi i Futbollit të Forest, Ross Wilson tha:
Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Odysseas në Nottingham Forest.  
Ai është shumë i talentuar dhe sjell një bollëk përvojë me vete dhe ai do të shtojë konkurrencë të vërtetë në departamentin tonë të portierëve.”