Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e sulmuesit anësor Callum Hudson-Odoi (2000) nga Chelsea për 3.5 milionë euro.

Anësori anglez ka nënshkruar një marrëveshje trevjeçare që e mban atë në The City Ground të paktën deri në 30 qershor 2026.

Hudson-Odoi arrin pasi ka bërë 126 paraqitje për Chelsean, duke fituar UEFA Champions League dhe UEFA Europa League gjatë një shoqërie 16-vjeçare me klubin.

22-vjeçari impresionoi si i ri, duke fituar dy Kupa FA për të rinj dhe një titull në Premier League U18 me Chelsean, dhe ishte gjithashtu pjesë e skuadrës së Anglisë U17 që fitoi Kupën e Botës FIFA nën drejtimin e Steve Cooper në 2017.

Sulmuesi bëri debutimin e tij për Chelsean në janar 2018, duke luajtur 72 herë në Premier League dhe 23 herë në UEFA Champions League, duke bërë 21 paraqitje gjatë një huazimi me Bayer Leverkusen sezonin e kaluar.

Hudson-Odoi, një ndërkombëtar tre herë i Anglisë, bëri debutimin e tij për Tre Luanët në një fitore 5-0 ndaj Republikës Çeke në mars 2019.

Hudson-Odoi do të veshë fanellën me numrin 14 gjatë kohës së tij në Trentside.

Callum Hudson-Odoi tha:
Është masive për mua të jem këtu dhe mezi pres të filloj. Është një kapitull i ri për mua.
Unë njoh disa djem tashmë që ishte një gjë e madhe për mua, dhe padyshim që e njoh mirë menaxherin, kështu që është mirë të jesh këtu dhe të shohësh fytyra të njohura përreth.
Forest është një klub i madh që fitoi dy trofe të mëdhenj në historinë e tij dhe unë jam shumë i emocionuar të luaj në The City Ground. Unë e di gjithçka për atmosferën pasi e kam parë disa herë dhe mezi pres të luaj përpara tifozëve të Forestit.”

Shefi i Futbollit të Forest, Ross Wilson tha:
Ne të gjithë e dimë potencialin që Callum ka treguar. Ai ishte i entuziazmuar të punonte përsëri me Steve, duke pasur parasysh marrëdhëniet që ata krijuan me Kombëtaren.
Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Callum në Nottingham sot.”