Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e mesfushorit Danilo (2001) nga Palmeiras për 20 milionë euro.

Braziliani ka nënshkruar një marrëveshje gjashtëvjeçare e gjysmë që e angazhon atë në klub deri në 30 qershor 2029.

Reds mposhtën shumë konkurrentë evropianë për të nënshkruar me 21-vjeçarin, i konsideruar gjerësisht si një nga talentët e rinj më të mirë në Brazil.

Danilo dos Santos de Oliveira, 21 vjeç, kaloi në radhët e të rinjve te Palmeiras përpara se të bënte 141 paraqitje në të gjitha garat për 11 herë kampionët brazilian.

Gjatë kohës së tij me Palmeiras, mesfushori i gjithanshëm fitoi dy Copa Libertadores – niveli më i lartë i konkurrencës në futbollin e klubeve të Amerikës së Jugut.  Ai u emërua gjithashtu në Skuadrën e Vitit pasi Palmeiras fitoi Campeonato Paulista si dhe titullin brazilian të Serisë A në 2022.

Danilo do të veshë fanellën me numër 28 gjatë kohës së tij në Trentside.

Pasi përfundoi lëvizjen e tij në The City Ground, Danilo tha:

Jam vërtet i lumtur që po përmbush ëndrrën time për të luajtur në Premier League dhe për të luajtur për Nottingham Forest. Mësova pak për historinë e klubit dhe pashë se ata kishin fituar dy Kupa Evropiane. Fola edhe me Gustavo Scarpa, dhe ai më tha se Nottingham është një qytet i madh dhe Forest ka një skuadër cilësore me staf vërtet të mirë. Do të tregoj shumë vendosmëri dhe dëshirë të fortë për të fituar dhe gjithmonë do të kërkoj të bëj më të mirën në fushë për të arritur rezultate pozitive. Jam i emocionuar për fillimin dhe takimin me shokët e mi të rinj”.

Drejtori sportiv, Filippo Giraldi, shtoi:

“Jemi vërtet të lumtur që mirëpresim Danilon në klubin tonë dhe në qytetin tonë. Ai është një talent fantastik që do të jetë një pasuri e madhe për të tashmen dhe të ardhmen e Nottingham Forest”.