Nottingham Forest ka njoftuar nënshkrimin në huazim njëvjeçar të portierit të Manchester United, anglezit Dean Henderson (1997).

Henderson ka qenë me Manchester United që në moshën 14-vjeçare dhe ka bërë 49 paraqitje në Premier League deri më sot.

25-vjeçari kaloi dy sezone në huazim te Sheffield United, fillimisht duke ndihmuar Blades të sigurojnë promovimin dhe të fitojnë Doreza e Artë e Kampionatit Sky Bet 2018/19, me paraqitjet e tij në sezonin 2019/20 të Premier League që çuan në një aktivizimin e tij të parë me përfaqësuesen e Anglisë në ndeshjen kundër Republikës së Irlandës.

“Dean është një portier i klasit të lartë dhe ai është i uritur për më shumë mundësi për të luajtur dhe për të vazhduar të provojë veten në nivelin më të lartë. Ai ka luajtur disa herë në Premier League, por ka përjetuar gjithashtu Champions League dhe futbollin ndërkombëtar. Përsëri, Dean është dikush që ka tërhequr shumë interes nga klubet e tjera dhe ne jemi të kënaqur që ai ka zgjedhur Nottingham Forest për rikthimin tonë në Premier League.” , – tha trajneri i Forestit, Steve Cooper.

Dean Henderson tha:

“Jam absolutisht i kënaqur që i bashkohem një klubi kaq fantastik me një grup të mrekullueshëm tifozësh dhe një histori të mrekullueshme. Dua të falënderoj trajnerin dhe pronarët e Nottingham Forest për mundësinë e madhe për të luajtur për këtë klub në sezonin e tyre të parë në Premier League. Jam shumë i emocionuar të punoj me të gjithë në klub, nga trajneri, lojtarët dhe trajneri i portierëve Danny Alcock. Më në fund, vetëm një falënderim masiv për fansat për mirëpritjen që kam marrë dhe mezi pres të festojmë disa momente të shkëlqyera së bashku këtë sezon që vjen”.