Nottingham Forest ka njoftuar nënshkrimin e mbrojtësit të Mainz 05, francezit Moussa Niakhaté (1996) për 10 milionë euro.

Qendërmbrojtësi shtatlarte 190 cm I gjatë bëhet nënshkrimi I katërt i afatit kalimtar të verës, duke vënë në letër një marrëveshje trevjeçare  deri në 30 qershor 2025 me klubin që ka një opsion zgjatjeje njëvjeçare.

Niakhaté ishte kapiten i Mainz-it në vendin e tetë në sezonin 2021-22 dhe ai ka bërë 128 paraqitje duke shënuar edhe 9 gola në Bundesligë deri më sot pasi u bashkua nga skuadra franceze e Ligue 1 Metz në 2018.

I lindur në Roubaix, Francë, Niakhaté kaloi shtatë vjet në Lille si i ri, përpara se të vazhdonte të luante për Ëasquehal dhe Boulogne.

Në vitin 2013, mbrojtësi iu bashkua skuadrës franceze Valenciennes, duke bërë debutimin e tij profesional për klubin kundër Dijonit në tetor 2014, në Ligue 2, pasi kishte fituar përvojë në ekipin e tyre B.

Pasi bëri 76 paraqitje për Valenciennes, mbrojtësi u largua nga skuadra e Ligue 2 për t’u bashkuar me skuadrën e Ligue 1 Metz në 2017.

Niakhaté bëri përshtypje gjatë sezonit 2017-18, pavarësisht rënies së Metz në Ligue 2, me një lëvizje në skuadrën gjermane Mainz 05 që u materializua për mbrojtësin e fuqishëm.

“Për mua, kjo është një ëndërr të vij në Angli dhe të nënshkruaj për një klub kaq historik në Nottingham Forest. Klubi është i njohur në mbarë botën dhe tifozët e tij janë të jashtëzakonshëm. Premier League është gjithashtu liga më e mirë në botë dhe çdo lojtar dëshiron të luajë këtu. Jam shumë i emocionuar që të filloj para-sezonin, të takoj shokët e mi të rinj dhe të përgatitem për sezonin e ri, duke veshur bardhekuqtë Garibaldi në City Ground”. , – tha Moussa Niakhaté.

Niakhaté i bashkohet pjesës tjetër të skuadrës së Forestit në Spanjë për kampin stërvitor parasezonal. Ndeshja hapëse e “Reds” në programin parasezonal do të vijë kundër Coventry City të premten në mbrëmje në Pinatar Arena.

“Moussa vjen në Forest me një përvojë të pasur në një nga kompeticionet më të mira të Evropës, pasi ka shijuar katër sezone me Mainz në Bundesligë.  Përveç të qenit një qendërmbrojtës i fortë, i shpejtë dhe i kompletuar, ai e ka udhëhequr Mainzin në përfundimin më të mirë të ligës në pesë vitet e fundit dhe përvoja e tij drejtuese është e paçmueshme për rikthimin tonë në Premier League. Moussa ka tërhequr interesin e shumë klubeve, por ai ka zgjedhur Nottingham Forest dhe ne jemi të kënaqur ta mirëpresim atë në skuadër.” , –  tha trajneri kryesor i Nottingham Forest, Steve Cooper.

Një përfaqësues i Francës U21, Niakhaté ishte gjithashtu pjesë e skuadrës që arriti në gjysmëfinale të Kampionatit UEFA U21 në 2019.