Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e sulmuesit anësor  Anthony Elanga (2002) nga Manchester United për 17.5 milionë euro.

Reprezentuesi suedez ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare, duke e mbajtur atë në The City Ground deri në verën e vitit 2028.

Në moshën vetëm 21-vjeçare, Elanga vjen pasi ka luajtur tashmë dhe ka shënuar në Premier League, UEFA Champions League dhe UEFA Europa League në 55 paraqitje për Manchester United.

I lindur në Malmö, Suedi, sulmuesi emocionues bëri përshtypje gjatë rritjes së tij në radhët e të rinjve të United pas ardhjes së tij në 2014, duke fituar çmimin Lojtari i Ri i Vitit të klubit në 2020 përpara se të bënte debutimin e tij profesional në Premier League kundër Leicester vitin e ardhshëm.

Në të njëjtin sezon, Elanga shënoi golin e tij të parë për United në një fitore 2-1 në Premier League ndaj Wolverhampton Wanderers, përpara se të shënonte golin e tij të parë në UEFA Champions League në fazat eliminatore kundër Atlético Madrid gjatë një sezoni 2021/22, ku u shfaq 27 herë në të gjitha garat.

Një ndërkombëtar i plotë suedez, Elanga bëri debutimin e tij ndërkombëtar në mars 2022 dhe që atëherë ka marrë 12 paraqitje, duke shënuar tre gola për vendin e tij.

Sulmuesi i gjithanshëm tani arrin në Trentside si nënshkrimi i dytë i Forestit në afatin kalimtar të verës, dhe do të veshë danellën me numrin 21.

Anthony Elanga tha:

“Është kënaqësi të jem këtu. Është një moment krenarie, jo vetëm për mua, por edhe për familjen time.
Është hapi i ardhshëm i përsosur për mua në karrierën time, është një hap i madh dhe mezi pres të luaj përpara tifozëve të Forestit në The City Ground.
Kam pasur interes nga diku tjetër, por për mua, Nottingham Forest ndihet si vendi i përsosur.
Kam qenë këtu me United, dhe që nga momenti kur dola për ngrohje, mund t’i dëgjoja ata nga dhoma e zhveshjes.
Është një vend i veçantë, por duke qenë këtu me Forestin, ndjej se do të jetë edhe më i veçantë.
Jam vërtet gati për sfidën dhe thjesht dua të përqafoj gjithçka dhe të shkoj në punë”.

Shefi i Futbollit Ross Wilson shtoi:

Anthony kishte një numër opsionesh të shkëlqyera përpara tij për të zgjedhur, kështu që ne jemi të kënaqur që nga ato që ai ka zgjedhur të bëhet lojtar i Nottingham Forest.
Që nga takimi i parë që patëm, ai ishte shumë i përkushtuar për të gjitha aspektet se si mund të vazhdojë të zhvillojë punën me Steve në fushë, ndërsa ai ishte gjithashtu i emocionuar dhe përqafonte ambiciet që zoti Marinakis ka për klubin e futbollit”.