Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e belgut Divock Origi (1995).

Sulmuesi arrin në një marrëveshje huazimi një sezon nga AC Milan.

Origi, 28 vjeç, vjen me përvojë të madhe në Premier League pasi ka bërë 175 paraqitje gjatë një periudhe tetëvjeçare te Liverpool.

Duke iu bashkuar klubit Merseyside në 2014, Origi vazhdoi të fitojë një Kupë FA, një Kupë të Ligës dhe një titull të Premierligës me skuadrën e Jürgen Klopp, si dhe shënoi me famë në gjysmëfinale dhe finale të fushatës së Liverpool-it për të fituar Ligën e Kampionëve në 2018. /19.

Origi, i cili kishte një huazim me Lille dhe VfL Wolfsburg gjatë kohës së tij në Anfield, u transferua në Milan verën e kaluar, duke luajtur 36 ndeshje në të gjitha garat, përfshirë tetë herë në Champions League sezonin e kaluar.

Një 32-herë ndërkombëtar i Belgjikës, Origi bëri debutimin e tij ndërkombëtar në maj 2014, duke shënuar në Kupën e Botës FIFA kundër Rusisë në Brazil.

Shefi i Futbollit të Forest, Ross Wilson tha: “Divock rikthehet në Premier League për të shtuar më tej forcën në skuadrën tonë. Ne donim të forconim opsionet tona sulmuese dhe Divock sigurisht që na ndihmon për ta bërë këtë.
Ne mezi presim ta mirëpresim atë në shtëpinë tonë në Trentside.”