Portugezi Nuno Espirito Santo (1974) është emëruar trajner i Tottenham Hotspur. Trajneri ka firmosur një kontratë dy-vjeçare me ekipin londinez deri në Qershor 2023.

Pronari Daniel Levy deklaroi: “Së pari, unë do të doja t’i uroja mirëseardhjen Nunos në ekioin tonë. Ne do të dëshironim të falënderonim tifozët tanë për të gjithë durimin gjatë këtij procesi. Unë kam folur tashmë për nevojën për t’u kthyer në ADN-në tonë thelbësore të lojës sulmuese, argëtuese të futbollit dhe Fabio Paratici dhe unë besojmë se Nuno është njeriu që mund të marrë grupin tonë të talentuar të lojtarëve, të përqafojë lojtarët tanë të rinj që vijnë përmes ekipeve të moshave dhe të ndërtojë diçka të veçantë.”

Ndërsa fjalët e para të trajnerit Nuno ishin: “Kur keni një skuadër me cilësi dhe talent, ne duam t’i bëjmë tifozët krenarë dhe të kënaqen. Është një kënaqësi dhe nder i jashtëzakonshëm të jem këtu. Ka gëzim dhe unë jam i lumtur dhe pres me padurim të filloj punën. Nuk kemi kohë për të humbur dhe duhet të fillojmë të punojmë menjëherë pasi pregatitja fillon për disa ditë.”