Sulmuesi nigerian Henry Onyekuru (1997) ka nënshkruar për gjigantët grekë, Olympiacos.

Ai ka ardhur nga AS monaco për 5 milionë euro dhe kontrata e tij e re marrëveshja do të zgjasë 4 vite deri në 30 qershor 2025.

Duke folur me gazetarët, Onyekuru deklaroi kënaqësinë e tij për t’u bashkuar me kampionët grekë: Jam i lumtur që jam këtu.  Unë dua të ndihmoj ekipin në qëllimet tona të kampionatit ”.

Në skadimin e marrëveshjes së tij të huasë me Galatasarayn, ish -lojtari i Evertonit kërkoi një mjedis më të mirë pasi e dinte se ishte i tepërt te AS Monaco.

Gjigantët turq, Fenerbahce dhe Galatasaray, besohej se ishin ndjekësit kryesorë për nënshkrimin e nigerianit që luan me të dy këmbët.  Por, ata nuk bënë oferta të përshtatshme si për Onyekuru ashtu edhe për Monakon, prandaj fitues doli Olympiacos duke mposhtur interesimet nga palët turke.