Olympique de Marseille ka kënaqësinë të njoftojë emërimin e Gennaro Gattuso si trajner i ekipit të parë.

Kampion bote me Italinë (2006) dhe kampion i dyfishtë evropian me AC Milan (2003 dhe 2007) përpara se të fillonte një karrierë si teknik në 2013, Gennaro Gattuso është një personazh ikonë në peizazhin e futbollit evropian. Pasi ka punuar me taktikët më të mëdhenj italianë duke përfshirë Carlo Ancelotti, Marcello Lippi dhe Massimiliano Allegri, ai po përgatitet të zbulojë një kampionat të gjashtë në Francë pasi ka punuar si lojtar dhe më pas trajner në kampionatin italian, skocez, zviceran dhe grek dhe spanjoll.

Karriera e tij si trajner e ktheu “Rinon” në AC Milan në vitin 2017, më pas e çoi në SSC Napoli në vitin 2019, ku arriti të kthejë situatën e këtyre dy institucioneve të futbollit italian. Kështu ai e kualifikon ekipin që drejton për në Kupën Evropiane katër herë radhazi në 2018, 2019, 2020 dhe 2021.

Kultura e tij fituese, aftësia e tij për të evoluar në mjedise me presion të lartë dhe përvoja e tij e gjerë në nivelin më të lartë madje i lejuan Napolit të kthehej te suksesi dhe të fitonte Kupën e Italisë kundër Juventus Torinos në 2020, pas disa vitesh pa titull për klubin jugor italian. . Gjithashtu duke kaluar nga Valencia CF sezonin e kaluar, ai është trajneri i parë italian që ulet në stolin olimpik që nga Giuseppe Zilizzi në 1958.

Gennaro Gattuso deklaroi:
Jam shumë i lumtur dhe krenar që bashkohem me Olympique de Marseille. Një klub dhe një stadium, Vélodrome Portokalli, në të cilin pata mundësinë të evoloja si lojtar, i famshëm në të gjithë Evropën për pasionin dhe entuziazmin që buron prej tij. Mezi pres të punoj me grupin tim të ri dhe të marr sfidat e radhës që na presin.”