Olympique de Marseille njofton nënshkrimin e qendërmbrojtësit Eric Bailly (1994).

Futbollisti nga Bregu i Fildishtë vjen në një marrëveshje huazimi për 2 milionë euro me një opsion blerjeje pasi ka kaluar testet e tij mjekësore.

Ai do të mbajë fanellën me numrin 3 për klubin nga Ligue 1.

I lindur në Bingerville (Bregu i Fildishtë) më 12 prill 1994, qendërmbrojtësi bëri debutimin e tij në futbollin profesionist në Spanjë, për Espanyol.

I thirrur për herë të parë me përzgjedhjen e Bregut të Fildishtë në janar 2015 për të luajtur në Kupën e Kombeve Afrikane, ai luajti të gjitha ndeshjet dhe fitoi titullin me Elephants, duke shënuar penalltinë e tij në një ndeshje historike kundër Ganës (0-0 pas  kohe shtese).

Ai u transferua te Villareal në periudhën e transferimit dimëror 2014-15, duke luajtur ndeshjen e tij të parë për Nëndetësen e Verdhë më 22 shkurt 2015.

Sezonin që vijoi ai luajti 35 ndeshje në të gjitha garat dhe arriti në gjysmëfinale të Ligës së Evropës.

Më pas ai iu bashkua Manchester United në verën e vitit 2016 dhe filloi në mënyrën më të mirë të mundshme duke fituar Community Shield kundër Leicester dhe duke u shpallur lojtari i ndeshjes.

Gjatë 6 sezoneve të tij në Angli, Eric Bailly luajti rregullisht në Evropë, duke luajtur 3 sezone të Ligës së Kampionëve, por gjithashtu dhe 3 të Ligës së Evropës, të cilën e fitoi në 2017 kundër Ajax Amsterdamit, dhe nga të cilat ishte nënkampion në 2021.

Vitin e kaluar, ai u emërua në ekipin afrikan të dekadës (2011-2020) nga IFFHS, së bashku me Kalidou Koulibaly të Senegalit dhe Mehdi Benatia të Marokut.

Një qendërmbrojtës me përvojë, i shpejtë dhe i fuqishëm, Eric Bailly plotëson vijën e pasme të OM dhe do të përdorë të gjitha cilësitë e tij për të ndihmuar klubin të arrijë qëllimet e tij.