Olympique de Marseille njoftoi mbrëmë nënshkrimin e Joaquín Correa (1994) nga FC Internazionale Milano.

Sulmuesi nga Argjentina është transferuar si një huazim për 2 milionë euro me opsion blerje për 10 milionë euro plus bonuse deri në 3 milionë euro të tjera me klubin olimpik.

Opsioni bëhet i detyrueshëm nëse Marseja kualifikohet për në Champions League.

I stërvitur në Estudiantes de La Plata në Argjentinë, Joaquín Correa filloi karrierën e tij profesionale në vitin 2012. Pas 63 ndeshjeve të luajtura me Pincharratas, argjentinasi fluturoi në Evropë dhe Itali duke u angazhuar në Union Calcio Sampdoria.

Një sezon i kaluar në Liguria, ishte në Sevilla FC që Joaquín Correa vendosi të ndiqte karrierën e tij, nën urdhrat e njëfarë Jorge Sampaoli. Në dy sezone, vendasja e provincës së Tucumán-it shënoi 15 gola dhe dha 10 asistime.

Në vitin 2018, ai iu bashkua Società Sportiva Lazio, ku i veshi ngjyrat 117 herë. Një Kupë dhe Superkupë e Italisë, 30 gola dhe 18 asistime më vonë, sulmuesi më në fund kaloi te Milani në FC Internazionale me të cilin luajti 77 ndeshje dhe fitoi Kupën dhe Superkupën e Italisë sërish, dy herë.

Finalisti në finalen e fundit të Ligës së Kampionëve, Joaquín Correa ka 19 paraqitje me Argjentinën dhe fitoi Kupën e Amerikës në 2021 dhe Finalissima në 2022 kundër Italisë.