Lajmi që qarkullonte prej ditësh më në fund është zyrtarizuar. Fabio Grosso (1977) është trajneri i ri i Lionit.

Këtu është njoftimi zyrtar për shtyp, i cili u shfaq në faqen e internetit të klubit francez:

“Fabio Grosso, lojtari i parë italian që veshi fanellën OL midis 2007 dhe 2009, shton një faqe të re në historinë e tij personale me klubin duke u bërë trajneri i parë italian. i Olympique Lyonnais.Në dy sezonet e tij në OL, Fabio Grosso luajti 78 ndeshje në të gjitha garat dhe fitoi dyfishin e Kupës-Kampionatit në vitin 2008, së bashku me Remy Vercoutre. Një CV që ish-mbrojtësi i Palermos dhe Interit ai e pasuroi shumë me italianin. skuadra duke ngritur Kupën e Botës në 2006 pas konvertimit të gjuajtjes së tij në portë kundër francezëve.

I transferuar te Juventus Torino në vitin 2009, Fabio Grosso përfundoi karrierën e tij 3 vjet më vonë për të nisur një aventurë të re si trajner, duke marrë shpejt drejtimin e Juventus U19, me të cilin luajti edhe në Ligën e të rinjve kundër OL. Rrugëtimi i tij më pas e bëri atë të emërohej trajner i SSC Bari në verën e vitit 2017, duke shënuar fillimin e karrierës së tij si trajner.

Pasi luajti me radhë për Hellas Verone, Brescia dhe FC Sion, ishte në Frosinone, në Serinë B, që romaku shkëlqeu vërtet. Ardhja e tij në mars 2021 e sjell klubin në divizionin e parë pas një ecurie të jashtëzakonshme sezonin e kaluar: 80 pikë të grumbulluara, 24 fitore në 38 ndeshje, sulmi më i mirë në kampionat (63 gola) dhe mbrojtja më e mirë (26 gola).

Olympique Lyonnais është shumë i kënaqur të mirëpresë Fabio Grosso, me të cilin klubi ka mbajtur gjithmonë marrëdhënie të shkëlqyera që nga largimi i tij në 2009 dhe ka besim të madh në aftësitë e tij për të mobilizuar ekipin profesionist. Ndërsa pret të përcaktojë përbërjen e stafit të tij dhe më pas të marrë zyrtarisht rolin e trajnerit, Fabio Grosso do të jetë i pranishëm të dielën në mbrëmje në ndeshjen kundër Le Havre në stadiumin Groupama, përpara se të prezantohet në shtyp të hënën më 18 shtator.

Së fundi, menaxhmenti i OL dëshiron të falënderojë veçanërisht Jean-François Vulliez, Jérémie Bréchet dhe Sonny Anderson për angazhimin, vendosmërinë e jashtëzakonshme dhe përfshirjen e tyre në përgatitjen e ekipit profesionist për ndeshjen kundër Le Havre.”