Olympique Lyonnais ka kënaqësinë të njoftojë ardhjet, nga Botafogo, të portierit Lucas Perri (1997) dhe qendërmbrojtësit Adryelson (1998) për një shumë, respektivisht, prej 3,25 milionë euro dhe 3,58 milionë euro, të cilave mund t’i shtohet një tarifë prej 50% për një transferim të mundshëm në të ardhmen.

Të thirrur në përzgjedhjen braziliane për herë të parë këtë sezon, dy lojtarët ndërkombëtarë kanë nënshkruar me Olympique Lyonnais deri më 30 qershor 2028.

I lindur në vitin 1997 në Campinas, Lucas Perri bëri debutimin e tij profesional në vitin 2019 me Sao Paulo. Portieri 1m97 luajti 10 ndeshje me klubin brazilian përpara se t’i bashkohej Nautico-s në vitin 2022. Lucas Perri u vendos në klubin Recife dhe luajti pothuajse të gjitha ndeshjet e ekipit të tij (44 ndeshje), duke e shtyrë Botafogon ta rekrutonte atë disa muaj më vonë.

Një titullar 67 herë me ekipin me bazë në Rio, portieri 26-vjeçar u thirr për herë të parë me Seleção shtatorin e kaluar nga Fernando Diniz, trajneri.

Në moshën 25-vjeçare, Adryelson ka krijuar gjithashtu një reputacion shumë të mirë në Brazil. I lindur në Barao de Grajau në vitin 1998, qendërmbrojtësi filloi në vitin 2015 në Sport Recife me të cilin luajti afro 130 ndeshje në 7 sezone. I huazuar për një vit te Al Wasl (Dubai), ai u nënshkrua në vitin 2022 me Botafogo ku u ribashkua me Lucas Perri, fitues si ai i turneut të Toulon me Espoirs Brazilian. Adryelson luajti 75 ndeshje (4 gola) me Botafogon dhe la përshtypje me luftarinë dhe forcën e tij të karakterit.

Shfaqje të rëndësishme që i lejuan atij të merrte thirrjen e tij të parë me zgjedhjen A në vjeshtë, pastaj të zgjidhej, në dhjetor, në ekipin standard për Kampionatin Brazilian.

Olympique Lyonnais është i kënaqur që mund të mirëpresë Lucas Perri dhe Adryelson, të cilët do të bëhen lojtarët e 25 -të dhe të 26 -të të Brazilit në histori për të veshur Jersey OL.