Olympique Lyonnais ka njoftuar nënshkrimin e mbrojtësit të majtë argjentinas nga Ajax, Nicolás Tagliafico (1992),  për 3 sezone, pra deri më 30 qershor 2025.

Shuma e tarifës së transferimit është 4.2 milionë euro

Në moshën 29-vjeçare, Nicolás Tagliafico tashmë ka pasur shumë përvojë në karrierën e tij të shkëlqyer.  I trajnuar në Argjentinë, ai bëri debutimin e tij profesional në CA Banfield gjatë sezonit 2010/2011.  I huazuar te Real Murcia për një sezon, ai më pas iu bashkua CA Independiente në vitin 2015. Duke luajtur 111 ndeshje gjatë 3 sezoneve me klubin e Buenos Aires, mbrojtësi i majtë kryesisht veshi shiritin e kapitenit dhe fitoi Copa Sudamericana në 2017 kundër një skuadre të Flamengos me Lucas.  Paquetà.

I thirrur për herë të parë në skuadrën e Argjentinës gjatë verës së vitit 2017, Nicolas Tagliafico iu bashkua Ajax Amsterdamit në janar 2018 dhe u vendos si një titullar i padiskutueshëm.  Fitues i ligës holandeze tre herë (2019, 2021, 2022), ai gjithashtu ngriti dy herë Kupën e Holandës (2019, 2021) dhe arriti në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve në 2019. Në total, i linduri në Rafael Calzado luajti 169 ndeshje me Ajax dhe shënoi 16 gola.

Një ndërkombëtar argjentinas që në moshë të vogël, lojtari i lindur në vitin 1992 ka grumbulluar 40 paraqitje me Albiceleste.  Në mënyrë domethënëse, më 10 korrik 2021, 28 vjet pas titullit të fundit të Argjentinës, ai fitoi Kupën e Amerikës kundër Brazilit, duke marrë pjesë në 5 nga 7 ndeshjet e ekipit të tij në këtë kompeticion.

Olympique Lyonnais është shprehur i kënaqur me ardhjen e Nicolás Tagliafico, një lojtar me përvojë me gati 380 ndeshje në nivelin më të lartë dhe pozicioni i të cilit ishte një nga prioritetet për Peter Bosz dhe stafin e tij për sezonin e ardhshëm.