Olympique Lyonnais ka njoftuar, në hapjen e merkatos së transfertave, rikthimin në klub të qendërmbrojtësit kroat Dejan Lovren (1989).

Ai është transferuar nga Zenit Shën Peterburgu për 2 milionë euro dhe ka firmosur me klubin francez për dy sezone e gjysmë, deri më 30 qershor 2025.

I mbërritur në OL në janar 2010 nga Dinamo Zagreb, klubi i tij që e stërviti, Dejan Lovren luajti 102 ndeshje me OL (dhe shënoi 3 gola) dhe ngriti Kupën e Francës në 2012 së bashku me Alexandre Lacazette.

Në verën e vitit 2013, ai u bashkua me Southampton përpara se të bashkohej me Liverpool një vit më vonë. Në 6 sezone me Reds dhe 185 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet (8 gola), Dejan Lovren doli si një mbrojtës i fortë, shumë i fortë mendërisht dhe fitoi 2 trofe të mëdhenj: kampionatin anglez në 2020 dhe veçanërisht Champions League në 2019.

Këto paraqitje i mundësojnë atij, pasi ka punuar me të gjitha kategoritë e të rinjve, të bëhet një nga drejtuesit e kombëtares kroate. I përzgjedhur 78 herë, Dejan Lovren shkëlqen veçanërisht në dy Botërorët e fundit: në Rusi fillimisht (2018) ku luan 7 ndeshjet duke përfshirë finalen e humbur kundër skuadrës franceze, më pas në Katar, duke luajtur 6 ndeshje dhe duke përfunduar i treti në kompeticion.

Olympique Lyonnais është i kënaqur me ardhjen e Dejan Lovren, i cili që nga fillimi i këtij merkato dimërore dhe në konsultim me të gjithë anëtarët e klubit, sjell të gjithë përvojën që Laurent Blanc donte në sektorin e mbrojtjes.

Deklarata e parë e Dejan Lovren:

“Jam shumë i lumtur që kthehem te Olimpiku i Lyonit. Ishte klubi që hapi dyert për futbollin ndërkombëtar dhe nuk do ta harroj kurrë.

Kam shumë kujtime këtu, shumë lidhje gjithashtu, veçanërisht me Presidentin Jean Michel Aulas i cili më ka mbështetur gjithmonë.

U largova nga Lyon në 2013 me keqardhje sepse ndjeva se nuk kisha treguar gjithçka.

Unë dua t’u tregoj të gjithëve se çfarë lojtari jam në të vërtetë.”