Olympique Lyonnais ka kënaqësinë të njoftojë ardhjen e përfaqësuesit serb, Nemanja Matić (1988), nga Stade Rennais, deri më 30 qershor 2026.

Shuma e transferimit arrin në 2.6 milionë euro.

I lindur në vitin 1988 në fshatin Vrelo, Nemanja Matić ka një CV mbresëlënëse me më shumë se 600 ndeshje profesionale të luajtura në karrierën e tij. Pasi filloi në Serbi, me klubet e Kolubara dhe Košice, mesfushori iu bashkua Vitesse Arnhem në 2010, pastaj Benfica Lisbonës sezonin e ardhshëm. Tre vjet më vonë, pasi u kurorëzua kampion portugez, ai iu bashkua Anglisë me dy pozicione të rëndësishme: fillimisht në Chelsea nga viti 2014 deri në 2017 ku luajti 154 ndeshje dhe fitoi 5 trofe (3 Premier League, 1 Kupë, 1 Kupën e Ligës), pastaj në Manchester. United nga viti 2017 deri në vitin 2022, duke grumbulluar 189 ndeshje në fanellën Mancunian.

Një mesfushor mbrojtës majtas me përmasa 1.94 m, me cilësi të shkëlqyera fizike dhe teknike, ndërkombëtari serb (48 ndeshje) ka veshur edhe ngjyrat e AS Rome, duke arritur në finalen e Ligës së Evropës majin e kaluar, pjesëmarrja e tij e dytë në një finale personale pas që luajti me Mançesterin në vitin 2021.