Olympique de Marseille njoftoi sot nënshkrimin e francezit U19 Isaak Touré nga Le Havre Athletic Club për 5.5 milionë euro. Qendërmbrojtësi 19-vjeçar nënshkroi kontratë deri më 30 qershor 2027 me klubin pas një vizite mjekësore të suksesshme.

  

I lindur në Gonesse në Val-d’Oise më 28 mars 2003, Isaak iu bashkua qendrës së trajnimit AC Le Havre në moshën 12 vjeçare dhe që nga ajo kohë i ka bërë të gjitha stërvitjet e tij brenda klubit Norman.

Titullar në mbrojtjen e Le Havre në Ligue 2, ky mëngjarash i pastër është në gjendje të evoluojë në një mbrojtje me tre si në dyshen qendrore të mbrojtjes me katër.

Në moshën 19-vjeçare, ai tashmë ka një arritje të natyrshme: kapiten i ekipit të Francës U19, ai luajti Euron në Sllovaki me Bleuets të Landry Chauvin këtë verë.

Nga lartësia e tij 2.04 metra, Isaak është një lojtar natyral i fuqishëm dhe shumë komod në fushën ajrore.  Fuqia dhe qëndrueshmëria e tij në duele si dhe cilësitë e tij në rikuperim dhe pritje, e bëjnë atë një lojtar me potencial shumë të lartë.

Isaak Touré do të sigurojë të gjithë energjinë dhe talentin e tij për t’i mundësuar klubit të arrijë objektivat e tij.