Olympique de Marseille njoftoi dje nënshkrimin e Pierre-Emerick Aubameyang (1989).

Sulmuesi i lindur në Francë, por që po luan për përfaqësuesen e Gabonit nënshkroi me klubin olimpik pas suksesit të vizitës së tij mjekësore.

Ai u transferua nga Chelsea me parametër zero pasi ndërpreu kontratën me klubin londinez dhe nënshkroi një kontratë deri në 30 qershor 2026.

Dalë nga të rinjtë e AC Milan, Pierre-Emerick Aubameyang filloi karrierën e tij në ligën franceze ku luajti me radhë për Dijon, Lille, Monaco dhe më pas Saint-Etienne ku shënoi 41 gola në 97 ndeshje. Ai fitoi veçanërisht Kupën e Ligës në 2013, vit gjatë të cilit ai fitoi edhe çmimin Marc-Vivien Foé për lojtarin më të mirë afrikan në kampionat.

Më pas ai nënshkroi me Borussia Dortmund. Në katër sezone e gjysmë të kaluara me klubin gjerman, ndërkombëtari gabonez shënoi 141 gola dhe dha 36 asistime. Në veçanti, ai u votua lojtari më i mirë i Bundesligës në sezonin 2015-2016, golashënuesi më i mirë në kampionatin 2016-2017 dhe mbetet edhe sot e kësaj dite golashënuesi më i mirë i huaj në historinë e BVB. Listës së tij i janë shtuar dy Superkupa dhe një Kupë e Gjermanisë.

Në dimrin e vitit 2018, ai u nënshkrua për Arsenalin. Pas katër vitesh, 92 gola të shënuar, një Community Shield, një Kupë FA dhe një titull golashënuesi më të mirë të Ligës Premier (sezoni 2018-2019) i fituar në kryeqytetin anglez, Pierre-Emerick Aubameyang fluturoi për në Katalonjë në FC Barcelona ku do të kurorëzohet kampion i Spanjës në vitin 2022.

Në verën e të njëjtit vit, ai u bashkua me klubin londinez Chelsea.

Pierre-Emerick Aubameyang është gjithashtu golashënuesi më i mirë në historinë e Panthers of Gabon me 30 gola të shënuar. Ai u zgjodh gjithashtu lojtari më i mirë afrikan i vitit 2015 dhe shfaqet në ekipin e tipit afrikan të dekadës 2011-2020.