Norwich City ka përfunduar nënshkrimin e mbrojtësit Ozan Kabak (2000) nga FC Schalke 04 në formë huazimi njëvjeçar për 4 milionë euro me të drejtë blerjeje për 14 milionë euro të tjera.

Qendërmbrojtësi turk 21 vjeçar do të veshë fanellën me numrin 15 për Kanarinat këtë sezon.

Kabak kaloi gjysmën e dytë të sezonit 2020/21 në huazim me Liverpool, duke bërë gjithsej 13 paraqitje në Premier League dhe Ligën e Kampionëve.

Në skenën ndërkombëtare me Turqinë, Kabak ka 12 ndeshje të larta për emrin e tij dhe ishte pjesë e skuadrës së tyre përfundimtare gjatë turneut të fundit UEFA Euro 2020.

Duke folur për portalin e canaries Kabak tha: “Jam shumë i lumtur që jam pjesë e kësaj familje.  Mezi pres të luaj para tifozëve dhe të marr disa pikë. 
Unë fola me trajnerin dhe jam vërtet i impresionuar nga projekti i tij dhe ajo që më tha.  Unë besoj në të dhe projektin e tij.
Kam luajtur në Premier League vitin e kaluar dhe me të vërtetë më pëlqeu.  Pra, unë dua të luaj përsëri dhe kjo është arsyeja pse jam këtu.  Dua të luaj në Premier League dhe t’i jap diçka skuadrës.
Mezi pres të luaj para tifozëve me këtë fanellë.  Ne do të punojmë shumë për të marrë disa fitore dhe për të marrë disa pikë për t’i bërë tifozët tanë të lumtur. “

Kabak filloi karrierën e tij në Turqinë e tij të lindjes me Galatasaray, me debutimin e tij në Super Ligën Turke kundër Yeni Malatyaspor në maj 2018.

Në sezonin tjetër, ai bëri debutimin e tij në Ligën e Kampionëve për Galatasaray kundër Schalke para se të transferohej në Gjermani për t’u bashkuar me VfB Stuttgart në janar 2019.

Në mars të atij viti, ai shënoi 2 gola në fitoren ndaj Hannover 96 dhe në fund të sezonit 2018/19, ai u emërua Rookie i Vitit në Bundesliga.

Më vonë në vitin 2019, Kabak u transferua në Schalke dhe vazhdoi të luante 42 ndeshje në një periudhë 18-mujore, para se të kalonte në Premier League për të luajtur për Liverpoolin në fund të sezonit të kaluar.

Trajneri Daniel Farke tha: “Ne kemi folur gjithmonë për dëshirën tonë për t’i shtuar opsioneve tona mbrojtëse.  Ne jemi të kënaqur që ishte e mundur të sillnim Ozan Kabakun. Ai është një lojtar plot potencial me një reputacion të madh.
Ne ishim të kënaqur që ishim në gjendje ta sillnim atë, pasi kishte shumë konkurrencë për nënshkrimin e tij. Ai vlerësohet shumë nga shumë klube në të gjithë Evropën.  Ozan ka luajtur për disa klube të mëdha dhe gjithashtu ka përvojë në skenën ndërkombëtare me Turqinë. Ai tashmë ka shijuar futbollin e Premier League në Liverpool, gjë që thotë shumë për potencialin e tij. Ai është gjithashtu një personazh i shkëlqyer.
Ne duam ta ndihmojmë atë të arrijë nivelet e tij më të mira. Ne e dimë se ai është i aftë të shkëlqejë për ne dhe të përmirësohet shumë. Ne jemi vërtet të lumtur që jemi në gjendje të bëjmë këtë pjesë të biznesit.”